Roky chodil s kamarády hrát po hospodách, až loni si založili vlastní Klub Runa Znojmo. „Hrávali jsme tam, kde nás nechali. Nebylo to ale ono a časem jsme zjistili že nám útrata v hospodě leze do peněz. Našli jsme prostory v bývalé škole Podyjí a za měsíc bylo hotovo,“ pochvaluje si vlastní klubovnu, v níž se každé úterý schází k hrám šest až dvanáct hráčů.

Vtip sdílený na sociální síti spolkem Brno autem pobouřil fanoušky jízdních kol.
Na cyklisty s dvoumetrovou kosou. Vtip brněnského spolku pobouřil cyklisty

Klasické Člověče nezlob je ale dnešním hrám na hony vzdáleno. „Témata vychází většinou z počítačových her nebo filmů a seriálů. Jsou přetvořené na stolní hry nebo karty. Tvoříme k nim také figurky na 3D tiskárně a malujeme je. Příkladem může být americký fantasy seriál Hra o trůny nebo filmové scifi Duna,“ navádí k novinkám Prelovský.

Kromě setkávání s přáteli se stejným zájmem se mu na hraní líbí i rozvoj myšlení. „Mám šestiletého syna a ten má už dnes plnou skříň deskovek. Může v nich něco budovat, provázet hrdiny a jejich postavy vyvíjet. Svádět bitvu nebo kreslit mapu, možností je nepřeberně. Některé hry se dají hrát kostkami, jiné připomínají šachy. A všechny rozvíjí myšlení,“ oceňuje nadšenec.

Prvorepublikové bunkry u Sobíňova na Havlíčkobrodsku.
Připomínka minulých dob. Válečné bunkry na Vysočině dnes obývají jen žáby

Lidi podle něj tak nemusí sedět doma sami u počítačů či telefonů a místo civění na monitor se setkávají s kamarády. „Ani v klubovně nemáme žádné wifi nebo televizi. Stačí nám stůl a židle, hlavně, že se potkáme. Člověk přitom dokonale vypne starosti,“ podotýká.

Recenze na nové hry

Na výběr si nemohou členové stěžovat, v klubu mají na sto různých her. Přestože v tuzemských obchodech na ně běžně zákazníci nenatrefí. „Spolupracujeme s vydavateli, děláme jim recenze na nové hry. Zvažujeme, že bychom je mohli představit i školákům,“ plánuje přiblížit zábavu dalším lidem a rodinám s dětmi Prelovský.

Sběr hub na Světelsku.
Nevšední zážitek? Sběr hub na výstavu. Mykolog je maskoval toaletním papírem

Začátečníky totiž často odradí neznalost hry. „Pravidly se prokousávají sami těžko. Když jim poradí někdo zkušený, chytí je zíbava rychleji. Klidně lidem doporučíme i jakou hru si mají koupit, aby nebyli zklamaní,“ povzbuzuje k návštěvě klubu.

Začátečníky prý v klubu nezlobí, mezi zkušenými ale panuje hráčská rivalita. „I dva dny dopředu přemýšlíme, jak hrát nebo soupeře porazit,“ netají se Patrik Prelovský.