Plošný zákaz takzvaných technických her dopadne na zhruba čtyři tisícovky herních pozic, které jsou momentálně rozmístěné ve 101 pražských provozoven typu „kasino“.

Jednomyslnému přijetí nové vyhlášky radou hlavního města předcházela komplikovaná půlroční debata s městskými částmi. Za magistrát ji vedla radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN), která plošnou regulaci navrhla po vzoru Ostravy a s odvoláním na výzkumy, podle kterých je nejvíc patologických hráčů tam, kde chybí regulace a jako nejrizikovější se jeví právě „bedny“.

„Adiktologové se shodují, že v oblasti prevence na úrovni státu a obcí jsou nejdůležitější opatření, která omezují dostupnost hazardních her a zakazují reklamu na ně. Také podle aktuální statistiky se za poslední tři roky snížil počet neplatičů v konkrétních městech, která výrazně omezila hrací automaty,“ upozornila radní.

Z 57 městských částí se podle ní 41 přihlásilo k „nulové toleranci“, což znamená i zákaz rulety a dalších „živých her“. Zbývající části chtějí dál provozovat kasina bez automatů, přičemž polovina z nich měla s úplným zákazem technických her problém. Mezi kritiky patřila radnice Prahy 1, jejíž starosta Petr Hejma (STAN) chtěl zachovat automaty v „prověřených“ kasinech.

Hráči pokru se bát nemusí, vzkázal primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

„Pokud někdo chce hazardní hry hrát, měl by tu možnost mít pouze v místech, která jsou pod přísnou regulací zákona a splňují maximální bezpečnostní parametry. A takovým místem jsou kasina s živou hrou pod přísným dohledem ministerstva financí a celní správy,“ komentoval změnu Hejma.

Nová vyhláška ruší systém „adresných míst“ pro provozování hazardu, protože podle Marvanové jejich momentální rozmístění není opodstatněné jasnými podmínkami a může tak odporovat férové soutěži.

Magistrátní koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) slíbila městským částem kompenzovat daňové příjmy z technických her, které činí v součtu několik set milionů korun ročně. „Rušení bude velmi pozvolné a tyto výpadky se projeví přibližně za tři roky – na konci přechodného období,“ upřesnil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě).