Do mezinárodní soutěže, jejímž tématem byla dvacátá a třicátá léta minulého století a sloganem „Jednou jsi dole, jednou nahoře“, chtěla původně přihlásit dvě dámy ve stylových kostýmech. „Když jsem je po dokončení odložila, pustili se do nich moli. Jako náhradníka jsem poslala All Zheimera, absolutního vítěze mezinárodní přehlídky v Anglii v roce 2012, který rovněž odpovídal zadání soutěže,“ vysvětluje dvaašedesátiletá žena.

Její panelákový byt ve Valašském Meziříčí je rájem hraček. Z mohéru, pocházejícího z anglických a německých manufaktur, ručně vyrábí medvídky, panenky s porcelánovou hlavičkou, zvířata a postavy z dávné historie i ze světa fantazie.

Je jich plná skříň, mnoho dalších se vyjímá na policích. Jan Žižka, medvěd převlečený za lva jako parodie na řvoucí logo filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer, „hippie“ vlkomedvěd s kytarovým pouzdrem na drobné – další šampion z Anglie…

Internetový klub

„Někdo staví vláčky, mě baví tohle hračičkaření,“ usmívá se Masaříková, jež se své zálibě věnuje čtyřicet let. „Začala jsem šitím panenek pro své děti, ale zdaleka ne na takové úrovni. Byli to obyčejní hadráčci a zvířátka,“ vzpomíná.

Jako vychovatelka v internátu šila po večerech se studentkami panenky pro Dětský fond UNICEF, který je poté nabízel k placené adopci, aby získal peníze na očkování dětí v chudých zemích. „Jejich střih nebyl moc hezký. Trochu jsme ho vylepšily, aby se panenky daly oblékat do většího množství kostýmů,“ prozrazuje.

Společně s dalšími „medvědářkami“ založila internetový klub. „Vyměňujeme si rady a zkušenosti, občas se scházíme a pořádáme soutěže,“ vypráví žena, která právě vymýšlí cenu pro laureátky příští přehlídky v Praze. „Bude z porcelánu. Ráda bych, aby to bylo něco originálního,“ naznačuje.

Zúčastnit se chce i samotné soutěže. „Zatím nevyhlásili téma. Až ho oznámí, rozhodnu se, jakého medvěda vyrobím,“ plánuje.