„Letos se nám nepodařilo opravit spoustu míst ve zdivu Lichnice, které hrozí destrukcí. Stavební práce nahradil zájem z řad místních obyvatel, kteří chtějí pomoci při údržbě hradu. Patří jim za to dík,“ vzkázala kastelánka Ivana Matyková.

„Opravy jsou velmi drahé, v rozpočtu tolik peněz nemáme. Samozřejmě jsme v kontaktu s památkovým odborem v Chrudimi, ale nejvíc by nám pomohla dotace Pardubického kraje, která tu kvůli covidu dva roky nebyla. Pro představu – oprava dvou metrů zdiva hradu stojí půl milionu korun, a to skutečně není v našich možnostech zafinancovat,“ vysvětlila radní Třemošnice Pavla Alvarezová.

Rekonstrukce a přístavba Červeného kostela v Olomouci, 23. ledna 2023
Rozsáhlá rekonstrukce. Proměna Červeného kostela v Olomouci budí emoce

„Hlavní problém je ve vstupní bráně hradu, která potřebuje nový překlad. My se ale teď můžeme zaměřit jen na udržovací práce,“ potvrdil starosta města Miroslav Bubeník.

Při laickém pohledu na dotační tituly Pardubického kraje pro letošní rok by Třemošnice mohla na opravu Lichnice získat peníze. V jednom z vyhlášených programů totiž stojí, že u památkových objektů budou vyhrazeny peníze na obnovu střech včetně krovů a klempířských prvků, na zajištění statiky, obnovu roubení, odvlhčení objektů, obnovu podlah, otvorových prvků nebo fasády. Minimální výše dotace je 50 tisíc korun, její strop zřejmě bude záležet na tom, kolik subjektů o peníze celkově požádá.

Peněz na rozdělení je víc než jindy

„V rámci vyhlašovaných dotačních titulů se držíme slibu, který jsme dali v době covidové pandemie, kdy jsme byli bohužel vnějšími okolnostmi nuceni snížit celkový objem poskytovaných prostředků. V rámci rozpočtu pro rok 2023 jsme proto pro dotační tituly vyčlenili částku o přibližně 20 procent vyšší, což věřím, že pomůže zohlednit stávající nárůsty cen energií, pohonných hmot a dalších vstupů. V souhrnu se u aktuálně vyhlášených dotačních titulů jedná o částku přesahující 110 milionů korun, která se však může ještě v průběhu roku navýšit. Touto podporou chceme pomoci organizátorům kulturních, společenských či sportovních akcí, ale také obcím s jejich investičními aktivitami,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Díky celoroční údržbě a pomoci dobrovolníků z firem nebo hnutí Brontosaurus nebude letošní návštěvnická sezona omezena. Už o víkendu 4.–5. února se na Lichnici sjedou lidé z celé republiky, aby se zúčastnili 50. zimního setkání.

„V sobotu v 11 hodin je připravena přednáška v hradním sklepení o netopýrech, kteří zde zimují. Přednášku povede Milan Růžička, který se každoročně účastní sčítání netopýrů v Železných horách a zná z jejich života spoustu zajímavostí. V sobotu o 16. hodině v pohostinství u pana Vydry začne pro zájemce vyprávění o Lichnici s ukázkami starých obrázků. V neděli máte možnost se zúčastnit prohlídky Lichnice a vystoupat na vyhlídku Milada. Vše zdarma,“ pozvala na návštěvu hradu kastelánka Ivana Matyková.

Pověst o panně Miladě
Na dohled od zříceniny hradu Lichnice je vyhlídka Dívčí kámen. S tímto skalním útesem je spojena pověst o kruté lichnické hradní panně Miladě. Za deštivé a bouřlivé noci se kůň jejího otce splašil a oba se zřítili ze skály. Milada po smrti svého otce nenáviděla všechny skály kolem hradu. Udatní rytíři žádali o ruku Milady, ale ona prohlásila, že si vezme za muže pouze toho rytíře, který se vydá na osudný sráz nad Lovětínskou roklí, kde zemřel její otec a tam se s koněm třikrát otočí. Skála byla velmi tvrdá, takže se do ní nezaryly ani ty nejostřejší podkovy a rytíři, kteří ji chtěli získat za manželku, umírali. Jednou se objevil odvážný rytíř (bratr jedné z obětí), který ve zkoušce obstál, protože vložil svému koni do podkov démanty. Vytáhl z toulce šíp a vystřelil na Miladu. Šíp jí projel srdcem a zabil ji. Rytíř zmizel na svém koni a nikdo ho už nikdy neviděl.

Zdroj: Wikipedia