Návštěvníci se mohli seznámit s uměním starých mistrů kovářů, pekařů či hrnčířů. Nechyběla ani ukázka práce mistra kata, byť hlavy zůstaly na svých místech. Na festivalu měli své stánky také kuchaři nebo pivovarník, jenž nabízel ochutnávku svých produktů. Novinkou letošního ročníku byla ukázka výroby paličkované krajky na přelomu 16. a 17. století.

„Účastníci festivalu mají jedinečnou možnost nahlédnout do historie, poznat vlastnosti rozmanitých materiálů, stovky kusů nářadí a vybavení řemeslných dílen i odění a zvyky jednotlivých řemeslníků – kovářů, hrnčířů, přadlen, písařů, tesařů, pekařů, soustružníků, brnířů, platnéřů, krejčích a řady dalších. Děti i dospělí se však navíc mohou interaktivně zapojit do jednotlivých aktivit a vyzkoušet si tak některé výrobní postupy a procesy takzvaně na vlastní kůži. I v tom tkví výjimečnost celé akce,“ uvedl Aleš Nový z pořádajícího sdružení Danar.

Co nejpřesnější rekonstrukce 

Výtěžek z celé události je tradičně určen k provozu a rozvoji historicko-řemeslně vzdělávacího centra Šelmberk, které se prostřednictvím řady různých programů dlouhodobě snaží o uchovávání a předávání odkazu našich předků dětem i dospělým.

„Na našem festivalu rozhodně neuvidíte balónky, skákací hrady, lidi v maškarním oblečení a prodejce trdelníků, cukrové vaty a jiných laskomin a zbytečností. Naopak se snažíme o co nejpřesnější rekonstrukci a předvedení historických technologií a řemesel. Lidé, kteří na festival chodí, si toho již jsou dobře vědomi. Pevně doufáme, že naše řemesla nejsou výsměchem odkazu našich předků, tak jak jsme tomu dnes bohužel svědky v podání většiny stánkových rádoby řemeslníků, ale že je s čistým svědomím můžeme prezentovat s úctou k odkazu našich předků, jejichž práce a zkušeností si nesmírně vážíme,“ uzavřel Aleš Nový.

Hrad Šelmberk prošel nedávno konzervačními pracemi. Vyšly na necelých půl milionu korun a hradilo je město Mladá Vožice.