Ve východočeské metropoli se tehdy neřešilo, zda bude nový stadion vůbec stát, ale kdy.

„Kdysi jsem řekl, že tomu uvěřím, až tady budou bagry. Tak jsem se dočkal a snad všechno půjde, jak má,“ věřil Černý, jeden z nejlepších útočníků černobílé historie.

Slůvko snad v jeho větě však bylo symbolické, jak se později ukázalo.

Je půlka ledna 2019 a hradecká realita je výrazně pochmurná. „Musíme ale pořád věřit,“ burcuje výkonný ředitel klubu Jiří Sabou.

Pro fanoušky tradičního klubu je to však těžké. V posledním roce a půl jen sledují další a další zádrhely.

Situace je prakticky stejná jako posledních čtyřicet let.O stavbě nové arény se totiž v Hradci mluví už od osmdesátých let minulého století. Vzniklo několik studií, několik maket, v nové době vizualizací.

Celých šest let (od roku 2007) se řešil projekt, který měl spojit stadion s nákupním centrem. Město dokonce získalo územní rozhodnutí, ale v roce 2013 investor, firma ECE, od spolupráce ustoupil. Stavba měla přijít na 3,7 miliardy, společnost si v době světové ekonomické krize uvědomila, že by záměr nebyl rentabilní.

Hradecký fotbal to tvrdě zasáhlo. Malšovický stadion byl v takovém stavu, že v sezoně 2016/2017 musel tým hrát prvoligové zápasy prakticky celý podzim v Mladé Boleslavi.

Přesto tu byla naděje – a snad ještě je. V roce 2015 se město rozhodlo, že stánek postaví samo. Na podzim 2017 se podařilo vyřídit zásadní administrativní záležitosti. Na světě bylo územní rozhodnutí i stavební povolení pro stadion s kapacitou 10 tisíc lidí a cenou 400 milionů korun.

Další plán zněl jasně: Na začátku roku 2018 vypíše město tendr na zhotovitele a ještě ve stejném roce začne první část stavby.

Jenže vypsání konkursu se táhlo, nakonec k němu došlo až těsně před komunálními volbami na podzim 2018. Při nich se změnilo vedení města a nová „vláda“ tendr zastavila. V únoru by mělo být jasno, zda šlo jen o revizi podmínek konkursu a projektu, jak bylo oznámeno, nebo o větší problém.

Ve druhém případě by fotbal v Hradci dostal další drsnou ránu.

Komentář Jiřího Fejgla: Ze snu je černá můra

Co vás napadne jako první, když se mluví o hradeckém fotbale? Že brankář Radim Ottmar zažívá pohádkovýpříběh kluka, který se vlastní pílí vyhrabal mezi profíky? Že vlivný britský list The Guardian zařadil útočníka Filipa Firbachera mezi 60 největších světových (ještě jednou světových) talentů narozených v roce 2001? Ne, bohužel…

Fotbal ve městě na soutoku Labe a Orlice pálí úplně jiná otázka: Kdy už, proboha, bude stát nový stadion? Nebo méně náročná: Kdy už se, proboha, začne nový stadion stavět?

Jenže odpověď je ve hvězdách, což je velký problém.

Přitom před rokem a půl se zdálo, že se letitý sen hradeckých fanoušků, trenérů, hráčů začne plnit. Pak ale začaly svízele s projektanty, poté přišly komunální volby a nepřehledné hry na radnici.

Ze snu je tak (zase) černá můra.