Do posledního místa zaplnili řidiči v pondělí ráno nové provizorní parkoviště pro 205 aut u Fakultní nemocnice Hradec Králové. Panelová plocha slouží řidičům od minulého čtvrtka. „Novými parkovacími místy město pomáhá snížit parkovací deficit tohoto největšího zdravotnického zařízení v severovýchodních Čechách. Především by ale toto parkoviště mělo ulevit zeleni na druhé straně nemocničního areálu od divokého parkování na nábřeží Labe,“ řekl při otevření investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Dvě stě míst je kapkou v moři

Jenže hned první pondělí po otevření parkoviště se ukázalo, že dvě stovky nových parkovacích míst jsou pro lokalitu opravdu jen kapkou v moři. Zatímco nové parkoviště se včera ráno celé zaplnilo a řidiči si na něm dokonce nalezli i další neoznačená místa na zaparkování, úbytek aut v areálu ani v jeho okolí nebyl nijak znatelný. Jen na levém břehu Labe parkovalo na nezpevněné ploše dokonce více aut, než je celá kapacita nového parkoviště. Řidiči na trávě, bahně či dokonce přímo na kořenech stromů parkovali od mostu U Soutoku až po zahrádkářskou kolonii Třešňovka, která je o více 400 metrů dál. A tak je to na místě běžné prakticky každý všední den.

Protože jsou však možnosti legálního parkování v okolí nemocničního areálu většinou naprosto vyčerpané, městští strážníci živelné parkování na nezpevněných plochách dlouhodobě velkoryse přehlížejí. Přesto by chtěla hradecká koalice v nejbližší době prosadit aspoň částečné omezení tamního parkování.

„Chceme omezit vjezd na ty nejkritičtější místa, kde dochází k poškozování dřevin. Naše myšlenka je taková, že bychom opravili tu asfaltovou část, kde není problém s životním prostředím a namalovali tam čáry. Tím by na tom asfaltu mohlo parkovat více aut,“ řekl už dříve náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení).

Nové parkoviště za více než 11 milionů korun bez DPH má sice kapacitu 205 míst, reálně však v lokalitě přibylo parkovacích míst o něco méně. Kvůli snadnějšímu výjezdu z nového parkoviště a rozmělnění vyjíždějících aut do dvou různých stran, ubylo zhruba 30 parkovacích míst na komunikaci vedoucí k parkovišti. "Došlo ke změně místní úpravy a komunikace k parkovišti je nyní nově obousměrná. Je zde instalován zákaz zastavení v obou směrech. Městská policie zde bude pravidelně provádět kontrolu," upozornil na změnu značení velitel dopravní skupiny městské policie Pavel Süke.

Parkovací dům v nedohlednu

Že provizorní parkoviště není komplexním řešením problémové situace u nemocnice, přiznává i primátor Alexandr Hrabálek (ODS). "Věřím ale, že nové parkoviště může aspoň částečně pomoci. Vždycky říkám, že moře je z kapek a buďme rádi, že nyní máme aspoň tohle parkoviště a můžeme pracovat na dalších věcech," uvedl primátor. V budoucnu by měl situaci vyřešit parkovací dům s výrazně vyšší kapacitou. Jeho výstavba však zatím není na pořadu dne.