Zásluhou hradeckých záchranářů se stala Česká republika třetí zemí v Evropě a pátou na světě, ve které letečtí záchranáři využívají podávání plné krve pacientům přímo na místě nehod a během transportu do nemocnice. Díky unikátnímu projektu s názvem Rabbit 2 dokážou záchranáři léčit masivní krvácení u pacientů už v přednemocniční péči.

Když jde o život

Transfuzní přípravky začali hradečtí záchranáři pacientům s těžkým úrazem a masivním krvácením podávat jako první v Česku už před dvěma lety. „Za tu dobu jsme je podali 60 pacientům. Jde o nejtěžší případy, kdy máme velké obavy, abychom je vůbec dokázali dopravit do nemocnice,“ vysvětlil vedoucí lékař leteckých záchranářů v Královéhradeckém kraji Anatolij Truhlář. Po dvou letech záchranáři projekt posouvají ještě dál. Místo krevní plazmy a červených krvinek nyní začínají používat tzv. plnou krev. Pacienti díky plné krvi nově dostanou všechny tři složky, které při masivním krvácení potřebují - tedy červené krvinky, krevní plazmu a krevní destičky.

Inhalátor. Ilustrační foto.
Způsoby správné inhalace se naučíte na videích i v lékárně

Krev, kterou záchranáři mají připravenou ve speciálním boxu na palubě vrtulníku, musí být vhodná pro všechny pacienty. Dárci tak musí být pečlivě vybíráni. „Musí mít krevní skupinu 0 a plazmu, která neobsahuje protilátky proti krevní skupině A a B,“ vysvětlil primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK) Vít Řeháček. Jeho oddělení každý den dodává do vrtulníku dvě nové jednotky krve. Jde o celkem 900 mililitrů. Pokud krev letečtí záchranáři v daný den nevyužijí, mohou ji následně lékaři podat krvácejícím pacientům v nemocnici. Podat transfuzi přímo v terénu musí záchranáři v průměru jednou za 12 dní. „V zimě to není tak časté. Naopak na jaře a v létě, kdy začne sezona dopravních nehod, je ta četnost větší,“ řekl Truhlář. Plnou krev v přednemocniční péči doposud využívají jen v USA, Izraeli, Švédsku a Norsku. „Nejde ale o žádný experiment. Že to funguje, je zcela jednoznačné. A že to můžeme používat u nás, je úžasné,“ dodal Jaromír Kočí z oddělení urgentní medicíny FNHK.

Domov pro seniory U Biřičky v Hradci Králové otevřel své dveře pro návštěvy.
Doba bez návštěv skončila. Domov pro seniory otevřel své brány

Nejčastěji za poslední dva roky byly příčinou úrazů vyžadujících podání transfuze ve vrtulníku dopravní nehody. Vůbec nejčastěji letečtí záchranáři využili transfuzi u pacientů se zlomeninou pánve.

Jedním z nich byl i Tomáš Matoušek, který na Pardubicku těžce havaroval na motorce a trpěl mimo jiné masivním vnitřním i vnějším krvácením. Záchranáři mu přímo na místě podali transfuzi. „Zachránili mi tím život,“ poděkoval jim včera mladý muž, který, díky zásahu přežil bez následků. Na pondělní tiskovou konferenci přijel v dobré náladě opět na motorce.

Vědci z univerzity budou ostřelovat jabloně laserem.
Vědci z univerzity budou ostřelovat jabloně laserem