ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

„Činnost Hradní stráže to žádným způsobem neovlivní,“ uvedl mluvčí Jiří Havel s tím, že kolegové nakaženého budou otestování na koronavirus. Podle agentury ČTK vojáci nepřišli do kontaktu s prezidentem Milošem Zemanem, který se po dovolené zkraje tohoto týdne vrátil k výkonu úřadu. O bezpečnost prezidenta se stará policejní útvar pro jeho ochranu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že opatření týkající se prezidentovy bezpečnosti v koronavirové době „pružně reagují na vývoj situace“.

Ačkoliv ani jeden z mluvčích neuvedl podrobnosti, v průběhu tohoto měsíce proběhl na Pražském hradě příměstský tábor, na jehož organizaci se podíleli také členové jedné ze tří složek ozbrojených sil České republiky. A podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové vysoký nárůst počtu nakažených v metropoli má na svědomí právě jeden z táborů, kde bylo 19 pozitivně testovaných na koronavirus. Podle informací ze Správy Pražského hradu, které redakce má k dispozici, však spolu tyto případy nesouvisí.

Podle Jágrové se nárůst týká nejen příměstských táborů, ale také akcí, které byly mimo Prahu s účastí pražských dětí. Například v souvislosti s táborem, který se konal v jižních Čechách, hygienici prověřují 80 kontaktů na nemocného, z nichž se došetřováním zjišťují pozitivní pacienti.

„Přestože je počet hlášení velmi vysoký, stále se držíme s komunitním přenosem do 20 procent celkového počtu hlášení,“ uvedla hygienička ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu. V současné době podle ní hygienici připravují zavedení povinnosti nošení roušek ve všech veřejných budovách, blíže však plány nespecifikovala.

Ochrana dýchacích cest je momentálně povinná v metru, v nemocnicích a v nepobytových zdravotnických zařízeních – tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. V ostatních prostředcích městské hromadné dopravy zatím magistrát nošení roušek pouze doporučuje. Vládní představitelé a někteří epidemiologové však straší obyvatele, že nejpozději na podzim se může povinnost do MHD vrátit.

Hřib: Roušky v tramvaji nejsou ostudou

„Nošení roušek nad rámec povinných opatření, například v tramvaji nebo autobusu, není ostudou, ale právě naopak projevem osobní zodpovědnosti,“ uvedl v tiskové zprávě pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který si však v pondělí stěžoval na postup ministerstva zdravotnictví, podle jehož „covidového“ semaforu by měla Praha oranžovou barvu. Hřib se kvůli tomu dokonce dostal do mediální přestřelky s ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO).

Jágrová zmínila kromě několika ohnisek ještě ojedinělé případy v domově pro seniory, kde onemocněli tři zaměstnanci a tři klienti. Hygienická stanice hlavního města Prahy v úterním večerním hlášení informovala, že v metropoli je dle posledních výsledků laboratorních testů celkem 3001 potvrzených případů onemocnění covid-19 a v průběhu uplynulých 24 hodin bylo potvrzeno 101 nových pozitivních případů.

Hlavní pražská hygienička pro Český rozhlas podpořila Hřibův nesouhlas se zařazení Prahy do vyššího stupně na zmíněném semaforu: „Není možné, aby se porovnávala Praha s Pelhřimovem, jde o diametrálně odlišnou skutečnost. Údaje ze semaforu nejsou určeny pro Prahu, která se parametrům vymyká a musí se hodnotit jinak. Proto jsme také nepřistoupili k zákazu návštěv v nemocnicích, nic by neřešil.“ Podle Jágrové chytrá karanténa funguje, ale hygienická stanice ji nevyužívá, jak by měla, protože „někdy není uživatelsky úplně přátelská“.

Praha v rámci prevence, aby nemusela zavádět drastická opatření jako na jaře, se snaží chránit seniory a informovat (zejména) turisty o možnosti testování na koronavirus. Podle mluvčího Víta Hofmana stále probíhá také zvýšená intenzita úklidu v budovách magistrátu stále a objekty jsou vybaveny termokamerami. Zaměstnanci a jednotlivé odbory by měli být vybaveni dezinfekcí, rukavicemi a rouškami.