Obavy z protržení kamenné hráze mají někteří lidé z lokality poblíž hranického městského parku. Podobnou situaci totiž zažili v roce 1970, kdy se přes jejich pozemky přehnala doslova druhá řeka. Teď jsou na hrázi kolem Bečvy opět táhlé trhliny. Starosta města je vede v patrnosti, ale zatím o nich se správcem toku nejednal.

Hrázová zeď je popraskaná na více místech, ovšem za tenisovými kurty v parku je trhlina, která přímo budí respekt. „Velmi by mne zajímalo, zvláště v souvislosti s nedávným druhým povodňovým stupněm, který se za každého většího deště může opakovat, jestli nedojde k nejhoršímu,“ svěřila se se svou obavou Magda van Duijkeren-Hrabová, jejíž rodina má poblíž popraskané hráze rodinný domek se zahradou.

Voda by zasáhla desítky domácností

Pokud by se opakovala situace z roku 1970, kdy hráz praskla, postihlo by to nejen ji, ale další desítky domácností a stejně tak i dvě velká sportoviště. Házenkářská hala a fotbalový stadion. „Voda tehdy valila parkem a našla si koryto u sokolovny. Odnesly to hlavně domy, které stojí v prostoru za ní. Nakonec se voda vylila až na stadion,“ vzpomněl třináct let starou událost Lubomír Kubica z SK Hranice.

Podle něj by nejspíš sportoviště stejně skončilo pod vodou. Ta ale přišla úplně nečekaně z opačné strany a způsobila to právě protržená hráz kolem Bečvy. „Kdo má její opravu na starosti a kdy bude opravena?“ zajímá se Magda van Duijkeren-Hrabová.

Starosta města Miroslav Wildner o trhlinách v kamenné zdi ví. „Zatím jsem je ale po stránce technické neřešil. A jestli jsou skutečně nebezpečné, to by musel posoudit odborník,“ uvedl. Tento čtvrtek vedl jednání se správcem toku, který má ve své správě i poškozenou hráz, ale o té se během schůzky nebavili. „Ovšem pro mě není problém zavolat nebo napsat dopis na Povodí Moravy a na problém je upozornit,“ dodal Wildner, který slíbil, že tak i učiní.