„Informace o tom, že by se měly nalézat právě zde, jsem získal v uplynulých letech od pamětníků. I když má orální historie svá úskalí, jsou tyto zprávy většinou pravdivé. V těchto místech by měla být uložena těla dvou až tří amerických letců, kteří byli pravděpodobně sestřeleni při náletech na nedalekou průmyslovou zónu v Záluží u Mostu,“ nastínil Rotbauer s tím, že podle výpovědi obyvatelky Čížkovic, která nedávno zemřela, se mělo jednat právě o piloty.

V té době 11letá dívka si tehdy hrála na zídce a spatřila na hřbitově zakrvácené bedny. K události mělo dojít na podzim roku 1944. „Syn tehdejší hrobnice mi vyprávěl, že to pro jeho maminku bylo šokující, když jí v podvečer německý důstojník klepal na dveře a vyhrožoval jí koncentrákem, pokud ty bedny nebudou do rána zakopány,“ doplnil vzpomínky Routbauer.

Ve spojení s ambasádou

Ten je ve spojení i s americkou ambasádou a s vojenským atašé, kteří jsou z možného objevu nadšení, ale chtějí informaci prověřit.„Spojené státy v současné době dohledávají zhruba jedenáct těl příslušníků letectva, která nikdy na našem území nebyla nalezena,“ připomněl Rotbauer.

Průzkum půdy georadarem nakonec odhalil, že na vytipovaném místě, opravdu nějaká anomálie je. Zda se jedná skutečně o americké letce či jiné vojáky, není zatím jasné.

„Další průzkum musí schválit zástupci obce. Pokud tam budou ostatky vojáků, mohli bychom najít například fragmenty v podobě identifikačních známek, knoflíků nebo přezek. Mým záměrem je zjistit, o koho se jedná a pietně ty zemřelé uctít,“ řekl Rotbauer a doplnil, že v případě potvrzení identity amerických vojáků, budou ostatky převezeny do jejich domoviny, kde budou důstojně pohřbeny.