Babiš použil křišťálovou kouli ve videu z parku u Strakovy akademie, kde sídlí vláda, loni v srpnu. „Zjistil jsem, že musím na dovolenou. Všichni kolegové říkají, že už jsem nesnesitelný a mám vypadnout,“ řekl a dodal, že „vidí samé dobré zprávy pro naší zemičku“. O půl roku později po premiérově vzoru zkouší vyčíst Hřib, jak to bude s očkováním u praktických lékařů. Ale pochopitelně to nejde…

Kdyby se nejednalo o vážnou věc, životy a zdraví (nejen) obyvatel ohrožených koronavirou nákazou, mohlo by to být vtipné. Avšak Babišův originál ani Hřibova parodie vlastně k smíchu vůbec nejsou.

„Pane premiére, už dost tohohle zmatku a naprosto chaotického krizového řízení! Potřebujeme jasný plán na úrovni vlády, který budete dodržovat a na který se v krajích můžeme spolehnout. Potřebujeme důvěryhodné informace, podle kterých se můžeme řídit a které se nebudou měnit ze dne na den!“ vzkázal pražský primátor Babišovi prostřednictvím oficiální facebookové stránky.

Nejasnosti způsobil šéf hnutí ANO, když popřel tvrzení jihomoravského hejtmana Jiřího Grolicha (KDU-ČSL), že vláda zakázala „praktikům“ očkovat proti covidu v ordinacích. Podle Hřiba kolují od premiéra Babiše protichůdné informace. Jednotlivé kraje nevědí, jak přesně bude zapojení praktických lékařů vypadat. Jestli se budou pacienti na očkování moct hlásit přes státní rezervační systém.

„Něco připravujeme a vy řeknete, že je všechno jinak?“

„My tady podle zadání a v souladu s oficiálními plánem (schváleným vládou) něco plánujeme, připravujeme se – a vy pak řeknete, že to není na pořadu dne a všechno je jinak?“ pokračuje Hřib v důrazném „protibabišovském“ tónu. 

Primátor hlavního města tvrdí, že vakcíny od společnosti AstraZeneca, které jsou vhodné vzhledem ke skladování i pro očkování v ordinacích praktických lékařů, mají dorazit už v pondělí 8. února. Podle Radiožurnálu první dávky dorazí dokonce o víkendu a bude jich omezené množství (zhruba dvacet tisíc). Podle informací ze zdravotního výboru Sněmovny celkem Česko objednalo tři miliony dávek, dalších dvanáct milionů má obdržet od firmy Pfizer.

Jak však uvedl web iRozhlas.cz krajští koordinátoři dosud nemají dostatek informací a zatím nebyl vybrán ani distributor očkovacích látek. I kvůli absenci vládní strategie vznikají skandály s protekčním očkováním – naposledy média psala, že přednostně dostal vakcínu i ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Hřib hodlá dosti nepřehlednou situaci řešit na čtvrtečním setkání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

Babiš si místo konkrétní reakce vylepšuje PR návštěvou Thomayerovy fakultní nemocnice v Krči. „Zatím tu mají kapacitu 600 lidí denně, ale samozřejmě se připravují na druhý kvartál, kde bychom měli dosáhnout celorepublikově 100 tisíc očkovaných denně,“ tweetoval.

Primátor se kromě výtek směřovaných Babišovi pochlubil, že Praha má splněno a díky týmu pod vedením radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha sobě) se povedlo první kolo očkování v domovech seniorů bez komplikací. Podle dat z městské platformy Golemio bylo v metropoli naočkováno 28 tisíc seniorů starších 80 let, což je více než polovina této populace v Praze.

Praha má mít svůj registr, tvrdí opozice

Toto číslo ovšem může být zkresleno tím, že v očkovacích centrech (zpravidla ve fakultních nemocnicích řízených ministerstvem zdravotnictví) si nechávají píchnout vakcínu proti koronaviru i lidé, kteří bydlí v jiných místech republiky.

Podle informací Pražského deníku teď magistrát zjišťuje, kdo z praktických lékařů chce očkovat vakcínou AstraZeneca a je schopen zajistit tuto službu i pro imobilní pacienty v domácím prostředí. Vedení metropole plánuje zapojit také městské části. Hřib opakovaně odkazuje na informační web ockovani.praha.eu i na magistrátní linku 800 160 166. Opozice však namítá, že „očkovací web“ je pouze duplikátem k centrálnímu rezervačnímu systému.

„Praha měla mít dávno svůj registr očkování pro všechny zájemce. Vyhnuli bychom se klientelismu, měli bychom reálná data, kdo má o očkování zájem. Náklady IT města a městských společností jdou do stovek milionů. Jsou ukryté v nepřehledném systému rozklikávacího rozpočtu,“ napsal na twitterovém účtu zastupitel Tomáš Portlík, předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9.