Pražský primátor byl s Pospíšilem a s opozičním zastupitelem a poslancem Patrikem Nacherem (ANO) hostem pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Během více než čtyřicetiminutové diskuze se řešilo několik témat, avšak spoustu času politici strávili překřikováním, hádkami a vzájemným obviňováním ze šíření fake news. Ve studiu totiž v závěru debaty dozníval spor mezi Hřibem a Pospíšilem, který hájí radní Hanu Kordovou Marvanovou (STAN), kvůli družstevnímu bydlení.

„Praha přijde v segmentu turismu o 80 miliard korun, musí se to odrazitt v rozpočtu hlavního města. Snažíme se dělat maximum pro podporu podnikatelů,“ zmínil primátor Hřib v úvodu speciální program Covid Praha, odpouštění poplatků za předzahrádky, snížení nájmu v městských nemovitostech či vouchery v rámci programu V Praze jako doma.

Čeští turisté v Praze
Zdeněk Hřib (Piráti): „Nedíváme se skrz prsty na jiné regiony. Nikdo nad nimi domácími turisty ohrnovat nos nebude. Naopak teď mají příležitost vidět Prahu bez davů. Za vysoké ceny dané overturismem jako představitelé města nemůžeme.“
Jiří Pospíšil (TOP 09): „Pražští podnikatelé by měli nabízet sortiment a nízší ceny Čechům dlouhodobě, někteří byli před koronavirem zmlsaní, krizi přežijí ti kreativní.“

Oba zástupci vládnoucí koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil kritizovali postup státu. Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) opřená o hlasy komunistů totiž slibovala ústy ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové třeba příspěvky zaměstnancům na dovolenou v Česku, které by mohly domácí hosty do metropole přilákat. Záchranným balíčkem bezúročných půjček pro lidi zasažené restrikcemi v boji proti infekční nemoci covid-19 magistrát podle Pospíšila jen „lepil chybu státu“.

„Menším podnikům banky ani nepůjčily, mnohé firmy si naopak podporu ani nezasloužily,“ řekl předseda zastupitelského klubu Spojených sil. Také Pospíšil dodal, že stát měl udělat mnohem více. Šéf pražských zastupitelů za ANO však namítl, že Praha dává v procentech z rozpočtu méně než stát: „Ale nekritizuju jako vy za každou cenu.“

Praha navrhne, aby peníze dostaly i kraje

Hřib vytýká Babišově vládě především to, že obce dostanou jako kompenzaci 1250 korun na obyvatele. Praha proto podle primátora využije své legislativní iniciativy a navrhne, aby dostaly 500 korun na obyvatele také kraje za peníze, které stát sebral z rozpočtového určení daní.

„Potřebujeme spořit, ale také potřebujeme pomoc státu,“ vysvětlil Hřib s tím, že „Praha funguje jako motor národního hrudého domácího produktu“, když tvoří 20 procent českého HDP. Na pondělním jednání městské rady by se měl projednávat návrh na rozpočtové úpravy a úspory ve výši 614 milionů korun. „Primárně se tedy jedná o oblast dopravy a majetku, kde se bude šetřit právě na běžných výdajích,“ řekl primátor hlavního města.

Opozice: Město by mělo šetřit na provozních výdajích

„My podpoříme veškeré návrhy na šetření, jediné, kde nechceme šetřit, jsou investice. Není možné, abychom podvázali investice města, zvláště v oblasti dopravní infrastruktury a školství. Tady pro šetření nezvedneme ruku, naopak bychom mohli uvažovat o nějaké půjčce. Investice, kdybychom zarazily, tak by to vedlo k další hospodářské recesi,“ reagoval Pospíšil.

Podle Nachera by se měl magistrát šetřit hlavně na provozních výdajích. Jeden z lídrů opozice dodal, že vedení metropole má nyní jedinečnou příležitost k „restartu“ historického centra. Jako příklad uvedl Karlín po ničivých povodních v roce 2002: „Bez toho by se ta čtvrť jen přes postupné kroky takhle nezměnila.“