Vše začalo Hřibovým příspěvkem, kde srovnával plánované šetření v Praze s počínáním vlády Andreje Babiše (ANO), která způsobila nárůst byrokracie. Podle Prokopa však bylo srovnání „závádějící a manipulativní“. Kritiku doprovodil obrázkem s nápisem „Pirátská strana uvádí další podfuk kapitána Hřiba“.

Budova Magistrátu hlavního města Prahy ve Škodově paláci v Praze 1. září 2020.
Magistrát propustí úředníky. My se toho na rozdíl od vlády nebojíme, řekl Hřib

„Pan primátor s úsměvem slibuje, že vyhodí 10 procent úředníků, aby ušetřil, ale už neříká, že chce také utratit 30 milionů korun ročně za služby svých expertů, kterým královsky zaplatí až 1810 korun za hodinu. A zatímco státní zaměstnanci v době covidové ztratí práci, na dobré peníze si přijdou externisté, kteří budou vybráni magistrátem nebo právě Piráty ovládanou městskou firmou Operátor ICT,“ uvedl Prokop, který je zároveň místostarostou v Praze 11.

Kšefty kamarádům

Dodal, že se obává netransparentního najímání externích spolupracovníků a že místo šance pro „všechny obyčejné živnostníky“ to bude spíš cesta, jak přihrát „kšefty známým a kamarádům“.

Na to Hřib opáčil, že ředitelem městské společnosti je Michal Fišer, člen hnutí ANO a zastupitel Prahy 8. Sluší se však dodat, že prošel výběrovým řízením a gesci IT řídí na magistrátu právě Pirátská strana.

Podle primátora se ovšem náklady v této oblasti v posledních letech snížily. „Vám spíš vadí, že nahrazujeme dodávkami městské společnosti dodávky vašich kamarádů napojených na ty firmy, co to dodávali magistrátu doteď,“ vrátil úder Hřib.

Faktem je, že Prokop byl za kumulací funkcí, která mu údajně vynesla až milion korun ročně, kritizován už dříve. Pražský zastupitel a místostarosta Jižního Města je jednatelem firmy Fresh services, která dodávala služby například Praze 8, magistrátní firmě Trade Centre Praha či Městským divadlům pražským.

V mediální přestřelce s Hřibem se Prokop ostatně přiznal, že „jeho“ městská část také využívá služeb externích firem. Primátorovi zastánci argumentovali, že je důležité znát rozdíl mezi celkovými náklady na zaměstnance – za něž musí zaměstnavatel platit odvody na sociální a zdravotní pojištění – a externisty, u nichž jsou odváděny menší částky.

Doprava v Praze. Ilustrační foto.
Mýto v Praze? Hřib tají ceník, tvrdí ODS. Přestaňte strašit, vzkazuje primátor

„Znamená to, že město připraví o práci řadovou sekretářku, protože je podle magistrátu 'zbytečnou zátěží byrokratického systému', a místo ní najme externistku za 570 korun bez daně, tedy 690 Kč s DPH za hodinu?“ ptal se dále Prokop.

Politický folklór

Jejich spor musel nezúčastněnému divákovi připadat trochu malicherný a oba politici připomínali děti na pískovišti při hádce o bábovičku. „Je to taková místní figurka a jeho aktivity jsou součástí politického folklóru,“ řekl o Prokopovi pražský primátor, který má trvalé bydliště právě na Jižním Městě.

„Útočí na mě kvůli věcem, které jsem buď nemohl ovlivnit, nebo jsou dílem předchozího vedení města v čele s hnutím ANO,“ napsal Hřib Pražskému deníku. Vyjádřil se také k tématům, jež Prokop a spol. na zastupitelstvu označili jako „desátky“.

Solarni panely na střeše provozní budovy Národního divadla v Praze.
Budou peníze na metro D? Náklady na Klimatický plán Prahy jsou astronomické

Klimatický plán podle primátora naopak obyvatelům metropole peníze ušetří a „do budoucna zaručí větší ochranu přírody a životního prostředí pro naše děti, což je k nezaplacení.“ Hřib dále tvrdí, že u odpadů lidé mohou uspořit finance, když si pořídí domů popelnice na třídění a že jízdné se zlevnilo pro osoby v hmotné nouzi a cestující zaplatí méně, když si pořídí mobilní aplikaci PID Lítačka.

U dopravních staveb se Hřib „vymlouvá“ na zvýšení cen stavebního materiálu i prací s tím, že u metra D technologie ražení tunelů zajistí úsporu při dalších etapách stavby nové linky. „A důvodem k úpravě ceny rekonstrukce Libeňského mostu je především to, že v rámci projektu se bude zároveň řešit celé soumostí i doprovodné úpravy a opravy v okolí, které nebyly v původním plánu,“ uvedl primátor.