Ženy v šátcích s košíkem přes ruku a muže v modrých zástěrách, kolem pobíhají i děti oděné v podobném duchu. Právě se schází členové Spolku přátel Hroznové kozy. Poprvé je jejich tradice vynášení hroznového kozla součástí Festivalu vína VOC Znojmo. Představují tak návštěvníkům smysl tradice i jednotlivé akce, které během roku pořádají. Ještě před tím ale vynesou kozla ze Slepičího trhu na Horní náměstí a odtud putuje do Rajské vinice.

Šumivá vína jsou u Čechů stále oblíbená. Ilustrační snímek
Vinařská mozaika se mění. V kurzu je Pálava i ryzlinky, trend bublinek neutichá

Náměstí lemují stánky s nabídkou jednotlivých vinařství, ale i s občerstvením. „Vybrali jsme si dobře. Voní úplně jako muškáty,“ libuje si Lenka Stodoláková a nosem znalecky nasává vůni vína. Do Znojma přijela s partou přátel. „Známe zdejší vinobraní, které je v září. Tento festival je moc příjemný a těšíme se, že postupně ochutnáme většinu tekutých dobrot, co nabízí. Snad to zvládneme,“ plánuje si. Vína mohou ochutnávat až do sobotní deváté hodiny večerní.

Festival se koná již po patnácté. „Horní náměstí se v průběhu dějin stalo svědkem mnoha událostí a některé byly tak významné, že během nich teklo víno z kašen. Památné kašny nyní nahradily desítky stánků, v nichž víno teče s podobnou intenzitou,“ nechává se slyšet předseda VOC Znojmo František Koudela.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Loňský ročník festivalu přilákal přes čtrnáct tisíc lidí. Za vínem, muzikou a přáteli dorazili návštěvníci z různých míst napříč republikou. Letos tomu není jinak, na náměstí je slyšet slovenština nebo němčina.

Lidé tak poprvé ochutnávají dvaačtyřicet nově zatříděných vín VOC Znojmo ročníku 2022 i vína starších ročníků. VOC Znojmo patří k průkopníkům apelačního systému v České republice.