Ten, komu za poslední dva měsíce vlivem opatření doslova přerostly vlasy přes hlavu, si včera po téměř dvou měsících mohl nechat svou bujnou kštici upravit od kadeřníka. „Zájem je obrovský, krásné vlasy chtějí mít všichni. Hlásí se nám stejně muži i ženy,“ sdělila Pražskému deníku Zuzana Slezáková ze salonu Tomáš Arsov v Praze 2.

Zdroj: URW

Zákazníky přijímá pouze po předchozí online či telefonické objednávce. „Bohužel jsme nemohli vyhovět všem. Plno máme do konce května, už se plní i červen. Na řadu přicházejí ti, kteří se objednali ještě před zavřením salonu,“ líčí Slezáková.

Předzahrádka u restaurace. Ilustrační foto.
S pivem konečně na předzahrádku! Podle opozice Praha jejich povolování nezvládla

Kadeřníci si musejí po každém klientovi dezinfikovat ruce, případně vyměnit rukavice. „Náš salon je velký, takže nám nečiní problém rozestupy. Dezinfekce i roušky jsou samozřejmostí,“ dodává Slezáková.

Nabroušené nůžky mají také v salonu Em Hair, který vede v Praze tři provozovny. „Snažíme se, aby nevznikaly fronty. Bez ohlášení bereme, pouze pokud někdo rezervaci zruší,“ sdělil za firmu Arsen Margarita. „Od státu jsme zatím nedostali ani korunu, i když jsme žádali o podporu z vládních programů. Dva salony máme pronajaté od městské části Praha 5, která nám odpustila nájmy za březen a duben. Myslím, že situaci zvládneme,“ dodal Margarita.

Fronta před Ikeou

Včera rovněž otevřely obchody s nákupní plochou větší než 5000 metrů čtverečních. Nečekaný zájem hlásil obchodní dům Ikea v pobočkách na Zličíně i Černém mostě, kam ráno hodinu před otevřením dorazilo na 200 lidí. „Překvapilo nás, že lidé přišli tak brzy. Všichni ale dodržovali bezpečnostní rozestupy dva metry, žádný problém jsme nezaznamenali,“ uvedl mluvčí Ikea Marek Vomočil.

Nová prodejna IKEA na Václavském náměstí se otevírá 20.září.
Nový formát prodejny se líbil. IKEA přesto v centru Prahy skončí

Podle něj prodejnou na Černém mostě v první hodině prošlo zhruba 350 lidí. Firma má v obou pražských prodejnách stanovený limit 1200 zákazníků, kteří mohou nakupovat ve stejný čas.

„Zatím jsme tuto kvótu nenaplnili, v případě, že se tak stane, budeme zákazníky směřovat na pozdější čas,“ řekl Vomočil s dovětkem, že zavřená zůstává restaurace, bistro i dětský koutek.

V obchodních centrech klid

Do obchodních center na Černém Mostě, Chodově a do Metropole Zličín se zákazníci včera vraceli pozvolně. Na dodržování všech opatření dohlížejí vyškolení bezpečnostní pracovníci skrze kamerový systém.

„Neevidujeme velkou koncentraci zákazníků. Už se mohou rozptýlit po celém centru, zatímco v minulých týdnech směli navštěvovat pouze hypermarkety, drogerie nebo lékárny,“ vysvětlila marketingová manažerka Petra Valentová ze společnosti Unibail-Rodamco-Westfield, která zmíněná centra provozuje.

Nové Centrum Chodov.
Westfield Chodov. Největší obchodní centrum od září změní název

Centra o víkendu prošla hloubkovou dezinfekcí. „Průběžný úklid a dezinfekce společných prostor probíhá v centrech od počátku epidemie ve frekvenci dvou hodin. Gely jsou zákazníkům zdarma k dispozici u všech vstupů do center, na toaletách a na infostáncích,“ dodala Valentová.

Všem zaměstnancům v těchto třech centrech je také po příchodu na pracoviště měřena teplota bezkontaktním teploměrem.

Autobusové nádraží Černý Most.
Konec ostudy na východě Prahy? Terminál Černý Most čeká velká proměna