Pavilon je projektován jako nízkoenergetický a zcela soběstačný, s fotovoltaikou na střeše a rekuperací vody, což nemocnici ročně přinese statisícové úspory nákladů na energie.

Stávající interní oddělení je nyní ve staré nevyhovující budově a místo složitých oprav se vlastník nemocnice, Olomoucký kraj, rozhodl pro novou moderní stavbu, jejíž řešení snese srovnání s budoucími standardy 21. století.

Předobrazem šternberského pavilonu se stala II. interní klinika – gastroenterologie a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc se standardy pasivní budovy.

Obě nemocniční budovy projektovalo studio Adam Rujbr Architects.

Ambulance v přízemí, lůžka v patrech

Budova bude mít čtyři nadzemní a jedno podzemní podlaží. Se sousedními pavilony bude propojena koridory, aby se pacienti i personál mohli mezi budovami přesouvat suchou nohou.

„V prvním nadzemním podlaží budou provozy, které pacienti navštíví ambulantně - jedná se o oddělení kardiologie, gastrologie, akutní ambulance,“ popisoval Vilém Urbánek z Odboru investic Krajský úřad Olomouckého kraje.

Ve druhém a třetím podlaží jsou umístěna lůžková oddělení. V obou podlažích vznikne celkem 13 dvoulůžkových pokojů vybavených koupelnou. Ve čtvrtém patře je plánováno oddělení jednotky intenzivní péče s deseti lůžky.

Plocha jednotlivých podlaží je celkem čtyři tisíce metrů čtverečních. Maximální počet lůžkových pacientů bude až 54 a 10 na JIP. Přízemí bude poskytovat prostor pro odbavení 25 až 30 ambulantních pacientů souběžně.

Pasivní budova za čtvrt miliardy

Objekt bude vybaven rekuperačním vzduchotechnickým systémem opatřeným filtry zajišťujícími čistší vzduch, než je vně budovy.

„Snahou projektu je minimalizace nároků na energie včetně instalace fotovoltaických panelů na střeše,“ sdělil Urbánek.

Počítá se také s rekuperací vody. U pavilonu bude vsakovací objekt na dešťovou vodu se zádržnou jímkou s objemem zhruba 20 metrů krychlových.

Náklady na stavbu interního pavilonu přesáhnou 250 milionů korun, část by měla pokrýt dotace od Ministerstva životního prostředí - pavilon bude odpovídat standardům pasivní budovy.

Firma OHL ŽS převzala staveniště hlavního objektu 1. května letošního roku. Hotovo by mělo být na jaře 2022.