Ústí nad Labem uspělo v soutěži „5G pro 5 měst“ a stane se tak městem budoucnosti v oblasti rychlého přenosu mobilních dat. "Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v Česku, kde se už od poloviny příštího roku pilotně rozběhne vysokorychlostní síť páté generace (5G)," uvedl Ondřej Klein z Inovačního centra Ústeckého kraje. Právě to při soutěži s krajem spolupracovalo.

Partnerem města a poskytovatelem sítě je společnost Vodafone Czech Republic.

"Nasazení 5G sítě v Ústí nad Labem umožní například provozovat takzvané U Smart Zónu pro vývoj a testování autonomních, tedy bezpilotních systémů aut v městském provozu a také podstatně rozšířit uplatnění datové platformy Ústeckého kraje PORTABO, která má za úkol konsolidovat data z celého regionu v jednotném formátu.

„Jsme moc rádi, že 5G sítě se vyzkouší právě v našem městě. Dostáváme se tím mezi elitní skupinu měst a vytváříme tak zároveň ekonomickou příležitost pro komerční sféru. Je to určitě velké lákadlo pro inovativní firmy s vlastním výzkumem a vývojem, které budou chtít své nové technologie ověřovat v 5G prostředí,“ doplňuje primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

„Domnívám se, že právě konkrétnost našich projektů v soutěži, tedy to, že přesně víme, k čemu 5G využít, také rozhodlo. Jsme zase o kus blíže testování bezpilotních aut ve městě a spolu s otevřenými daty nám technologie 5G otevírá řadu příležitostí pro reálné naplňování konceptů smart city, internetu věcí i provádět s tím spojený výzkum a vývoj, a bude také možné vytvořit tzv. živou laboratoř pro ověřování nových technologií přímo v praxi“ říká Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.

Soutěž 5G pro 5 měst vyhlásilo ministerstvo průmyslu obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj letos v říjnu. Přihlásilo se 57 měst, z nichž porotci vybrali pět nejlepších návrhů. Vedle Ústí nad Labem uspěla rovněž města Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Bílina. Cenu za Ústí nad Labem převzal náměstek primátora Pavel Tošovský. 

"Hlavním přínosem nové technologie 5G je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, tedy velké objemy dat přenesené velkou rychlostí. To může mít zásadní přínos pro takzvaný internet věcí, kdy spolu pomocí internetové sítě komunikují různé objekty/věci a propojením těchto jednotlivých částí budou moci vznikat celé koncepty chytrých měst," vysvětlil Ondřej Klein z Inovačního centra Ústeckého kraje.