Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav v těchto dnech dokončila vrtné práce na vytvoření devětadvaceti průzkumných vrtů. Právě ty budou tvořit nový vodní zdroj, který má pomoci vyřešit narůstající potřebu pitné vody na Pohořelicku. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky.

„V regionu roste potřeba pitné vody a na její nadcházející možný nedostatek ukázal i model budoucího vývoje, který jsme nechali zpracovat. Proto jsme se pustili do realizace projektu v Ivani. Naši předchůdci ho připravovali už v osmdesátých letech minulého století, kdy sucho ještě nebylo takovým tématem, jako je dnes. Přípravu uspíšil i problém s dusičnany, které nám výrazně vzrostly v nedalekém vodním zdroji v letech 2021 a 2022,“ uvedl ředitel společnosti Milan Vojta.

Výletní loď Máj je na břehu Máchova jezera. Důvodem je oprava poškozeného lodního šroubu
Máj je na suchu. Největší loď Máchova jezera čeká oprava poškozeného šroubu

Ivaň je podle jeho slov prakticky poslední možností, kde může společnost Vodovody a kanalizace Břeclav podpovrchovou vodu nově získat. Její kvalitu a vydatnost nového vodního zdroje mají nyní potvrdit krátkodobé a dlouhodobé čerpací zkoušky. „Právě vydatnost expertíza odhaduje na třicet až padesát litrů za sekundu,“ upřesnila mluvčí společnosti Eliška Windová.

Na dobré cestě 

Dopadnou-li zkoušky dobře, začnou správci vodovodu v Ivani s budováním úpravny vody. „V naší společnosti by šlo teprve o čtvrtou úpravnu. Technologii by mělo být možné umístit do stávajících prostor naší čerpací stanice,“ poznamenal Vojta.

Obyvatelům Velkého Dvora, Nové Vsi, Ivaně, Vlasatic, Pasohlávek, Vranovic, Přibic, Strachotína a Pouzdřan svitla naděje nejen v podobě nového vodního zdroje. „Bolavých míst je v našem regionu víc, při jejich řešení ale půjdeme cestou rozšiřováním kapacit stávajících vodních zdrojů a zvětšováním kapacit vodojemů a přívodních řadů,“ informoval ředitel.

Nově opravený kříž stojí v horní části Neratova v Orlických horách.
Když srdce bije pro Neratov. Orlickohorská vesnice má opravenou další sochu

Potěšený je z vývoje i pohořelický starosta Miroslav Novák. Nová Ves a Velký Dvůr, tedy obce, které spadají právě pod Pohořelice, byly před dvěma lety jedněmi z těch, kterých se dotklo omezení způsobené vysokými hodnotami dusičnanů ve vodě.

„Výsledky rozborů vody už jsou v pořádku a dusičnanů je dlouhodobě pod úrovní padesáti miligramů na litr. To je je fajn. Jsem rád, že je na dobré cestě i budování nového vodního zdroje. Vypadá to, že má voda v Ivani vysokou vydatnost a zdá se, že neobsahuje dusičnany. Je v ní sice mangan a železo, ale nejde o nic, co by správce vodovodu běžně v úpravnách neuměl odstranit,“ okomentoval Novák.

Lidé se i nadále zajímají 

Zájem ze strany lidí o problematiku pitné vody v Pohořelicích neustává. Naopak. „Lidé se ptají, kdy už budeme mít konečně měkčí vodu. Ta ze Cvrčovic, která k nám proudí, je totiž dost tvrdá. Ženy jsou nervózní z toho, jak se jim zanášejí rychlovarné konvice, sprchové kouty a podobně. Zatímco my řešíme kapacity, vydatnost a množství vody, lidé u nás na to pohlížejí spíše z hlediska užívání a komfortu,“ porovnal starosta.

Spíše výjimečně se lidé ptají na situaci okolo pitné vody i ve Vlasaticích. „Od té doby, co se snížil poměr dusičnanů, zájem z jejich strany opadl. Je ovšem fakt, že mě čas od času zastaví, aby se zeptali, v jakém stádiu je vrt v Ivani a také, jestli se s ním do budoucna i nadále počítá,“ přetlumočil tamní starosta Pavel Procházka.

Stahování dřeva koňmi, likvidace následků větrné kalamity na Kavalčankách na Bílé v Beskydech, 2. 10. 2023
Romantika s koňmi? Kdepak. Úklid lesa v Beskydech je práce pro tvrdé chlapy

Náklady na hydrogeologický průzkum v Ivani stály společnost Vodovody a kanalizace dosud šest milionů korun. Cena za novou úpravnu vody a související stavby se má vyšplhat na více jak sto milionů korun. Podnik se proto hodlá ucházet o dotační podporu.