Ta nejočekávanější akce s názvem Moštování ovoce s koštem burčáku, patřící jako ulitá k podzimu, kterou uspořádala obec ve spolupráci s Muzejním spolkem a zahrádkáři, si získala oblibu u lidí, kteří se rádi dobře baví, užívají si nebo jen poznávají něco nového.

Základem sobotní akce, nad níž převzal záštitu ministr zemědělství Miroslav Toman, byly ukázky presování zdravých, nenahnilých a umytých jablek, která huštěnovičtí zahrádkáři nasypali do drtiče. Ten je proměnil v kaši, kterou pak v lisu stlačili a dostali z ní slaďoučký mošt. Ten mohli návštěvníci akce nejen ochutnat, ale také si jej koupit domů.

„Ze 450 kilogramů jablek odrůdy Šampion, Idared a Golden Delicious jsme dnes vypresovali 310 litrů moštu, z něhož třetina byla určena k dnešnímu koštování,“ uvedl František Vaverka, jednatel huštěnovických zahrádkářů.

Poznamenal, že jablka, která bezpochyby patří k podzimu, jsou ovocem přínosným pro zdraví člověka. Letos se jich ale urodilo tolik, že někteří lidé si s nimi nebudou vědět rady.

„Jednou z možností je vyrobit si z nich mošt. My lidem radíme, jak má tato stoprocentní ovocná šťáva vypadat, ale jak jablka i jiným způsobem zkonzumovat,“ dodal František Vaverka.

K moštování jablek na prostranství před huštěnovickým muzeem patřil doprovodný program. Představily se v něm děti ze základní a mateřské školy, folklorního souboru Marenka a ženský pěvecký sbor Plkotnice ze Suché Loze.

Děti i dospělí si mohli zajezdit na dvoukolovém elektrickém dopravním prostředku Segway, skvělým doplňkem a oblíbenou živou atrakcí byl elektrický rodeo býk, simulující běh opravdového býka.

Cílem bylo udržet se v jeho sedle co nejdéle. Kluci a holky si mohli užívat i jízdy na koni nebo se laskat s jezevčíky, velice oblíbeného psího plemene.