Zápis oslavovali také v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (MSB), kde bylo možné vyhlášení sledovat on-line. Muzeum shromažďovalo potřebné doklady pro nominaci za Českou republiku. Iniciátorem zápisu byla Francie.

„Sklářům přinese zápis do UNESCO prestiž. Předpokládám, že jim přivane i nové zákazníky a obdivovatele, zvláště turisté z Asie se na věci ze seznamu UNESCO zaměřují,“ poznamenal ředitelka Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou Milada Valečková. Stát se nominací zavázal, že bude výrobu skla a bižuterie opatrovat takzvanými záchovnými opatřeními.

Nominační řízení bylo dlouhé. Jen v jabloneckém muzeu začal sběr podkladů v roce 2021. „Česká republika dostala nabídku Francie, aby se naše ruční výroba skla připojila k jejich nominaci. Do konce roku jsme připravovali prezentaci, v březnu 2022 se společná nominace podávala,“ popsala Valečková.

Designéři a skláři z Preciosy vdechli život třem unikátním křišťálovým panenkám, které se budou dražit v charitativní aukci české pobočky UNICEF „Adoptuj panenku, zachráníš dítě“.
Trojice křišťálových víl se zrodila ve sklářském regionu. Podpoří aukci UNICEF

„Pocit je úžasný, pomohli jsme něčemu užitečnému. A těšíme se, že si konečně trošku odpočineme,“ doplnila ředitelka MSB.

Na seznam UNESCO už se Česku podařilo v roce 2020 zapsat tradiční výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí firmy Rautis v Poniklé na Semilsku. Teď by měl být záběr podstatně širší. Doslova celá výroba skla. Česko je z pohledu sklářské výroby specifické, protože jen v tuzemsku se ještě drží výroba od počátku po koncového spotřebitele.

Přenosu ze zasedání mezinárodního výboru v Botswaně byli v muzeu přítomni i skláři. „Je to strašné zadostiučinění,“ popsala Jitka Ševčíková za firmu Ladislav Ševčík, celosvětově uznávané rytecké dílny ze Železného Brodu.

V České republice ve stovkách skláren, rodinných dílen a ateliérů pracuje více než 5000 sklářů, brusičů, rytců, malířů, výrobců bižuterie a šperků, sklářských výtvarníků a designérů, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo kultury. Sklářství jako odvětví je důležité zejména v Libereckém a Zlínském kraji a na Vysočině.

Zdroj: Deník/Jan Sedlák

„Tradiční výroba skla je s Českou republikou spojována odnepaměti a přinesla naší zemi věhlas; české sklo bylo známo vysokou kvalitou řemeslného provedení a je dodnes vnímáno jako symbol dovednosti našeho národa… Velmi mě proto těší uznání mezinárodního společenství. Tento fantastický úspěch nás zároveň zavazuje k systematické podpoře tradiční výroby skla, její popularizaci a propagaci," uvedl český ministr kultury Martin Baxa.

Česko má nyní na seznamu nehmotného dědictví UNESCO devět zápisů. Jako první zvyk z ČR byl v roce 2005 zapsán slovácký tanec verbuňk, naposledy loni vorařství jako společná nominace s Lotyšskem, Německem, Rakouskem, Španělskem a Polskem.