Areál Muzea vesnických tradic v Lounkách se v sobotu 26. srpna stal místem vzpomínek na ruční česání chmele. Zhruba sto návštěvníků tam prožilo spoustu zábavy při třetím setkání připomínajícím natáčení prvního českého muzikálu Starci na chmelu.

Letos uplynulo už 53 let od chvíle, kdy režisér Ladislav Rychman zavelel k práci ve vesnických exteriérech či přímo ve chmelnici. Na slavnosti, kterou připravil Spolek Zvonice, si ti odvážnější vyzkoušeli česání, tentokrát formou chmelařského pětiboje. Chmel jim dovezl místní farmář Jiří Kozel. Akci podpořili členové spolku Podřipští oráči s výstavkou dvanácti historických zetorů a obec Chodouny zapůjčením panelů z celostátní putovní výstavy Má vlast cestami proměn.

Pirátská bitva v Terezíně
OBRAZEM: Piráti se střetli v zatopeném opevnění Terezína

„Naše muzeum se po roce může pochlubit několika novými darovanými exponáty. Já si cením restaurovaného věrtele z roku 1885, který nám věnoval Zdeněk Krupička, a mapy z roku 1934. Na ní můžete zjistit, kde a s kolika kopami sazenic se pěstoval chmel v regionu. Napočítal jsem 140 sídel a zjistil, že Lounky patřily s 84 tisíci sazenicemi k předním chmelařským obcím v Čechách,“ uvedl Zdeněk Tomáš, který s manželkou Zdenkou patří k zakladatelům Spolku Zvonice.

Zdroj: Youtube

Starci na chmelu - Den je krásný  Zdroj: YouTube.com/filmexporthomevideo

Účinkujících z muzikálu Starci na chmelu už mnoho nežije. Loni pořadatelům vyšla vstříc s účastí Ivana Pavlová, ve filmu hlavní dívčí postava Hanky. „Letos se ze zdravotních důvodů omluvila, ale věřím, že k dalšímu jubileu 55 let se nám podaří získat ji nebo jiného vzácného hosta,“ vysvětlila Zdenka Tomášová.

Mohl by to být například Vlastimil Harapes, jenž, stejně jako Ivana Pavlová, patřil ke skupině studentů z pražské taneční konzervatoře. Nebo Josef Laufer. „Starci na chmelu je jeden z mých nejoblíbenějších filmů, občas ho promítáme hostům naší restaurace U Trumpetky. Měl jsem čest pohostit Josefa Laufera, který nám před třemi lety povídal o natáčení filmu a také zazpíval,“ prozradil majitel restaurace Martin Nechyba.

Průmyslová zóna u Lovosic se začíná stavět. Buldozér odstraňuje vrstvu úrodné zeminy.
FOTO: Stavba obřího logistického centra u Lovosic začala