Návštěvníky čeká pohled na stavení a do jeho útrob v takové podobě, jak vypadalo v dobách, kdy tu Bohumil Hrabal žil a tvořil. Navíc si mohou stáhnout aplikaci a při procházce kolem domu se podívat v rámci rozšířené reality například na starší snímky z magického místa v lesní osadě.

Stavební úpravy chaty začaly loni v listopadu. V jejich rámci bylo dostavěno venkovní schodiště vedoucí do prosklené vechtrovny v patře, kde spisovatel sedával a psal na psacím stroji. Novinkami jsou také dvě přístavby, které jsou a v minulosti byly přilepené na domku ze strany od zahrady. Nově slouží jako hygienické zázemí a místo pro ukládání nářadí.

Během odstávky prvního bloku temelínské elektrárny energetici vymění 48 palivových souborů za čerstvé. V harmonogramu prací ale mají tisíce dalších revizí a modernizací
Odstávka prvního bloku Temelínu: Podívejte se, jak se do reaktoru zaváží palivo

Na úpravy dohlíželi odborníci z Polabského muzea v Nymburce, kteří budou mít péči o Hrabalovu chatu ve své gesci.

„Chata dostala po roce 2000, kdy byla v majetku nového vlastníka, trochu jiný ráz odpovídající té době. Například v garáži vznikla koupelna, kterou jsme museli odstranit. Udělali jsme nové podlahy, keramické jsme vyměnili za původní dřevěné. Dostavěla se jedna příčka, která odděluje kuchyňský kout, nahoře přibylo jedno okno, které jsme museli odstranit. Samozřejmě byla potřeba nová údržba ve smyslu nových elektrických rozvodů, dále rozvodů vody či nové fasády. A přistavěno bylo i původní schodiště s terasou,“ řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.

Zahrada ještě projde dalšími úpravami. Doplněno bude posezení, kolem nějž rostly břízky. I ty budou vysazeny.

Chata Bohumila Hrabala prošla opravami a od 18. května je přístupná veřejnosti. Na prohlídku může vždy maximálně sedm lidíZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

V interiéru jsou patrné zásadní změny. Kromě těch už zmíněných jsou uvnitř dobové věci počínaje tehdejším denním tiskem, cigaretami, kuchyňským nádobím nebo kamny. „Velmi se osvědčila výzva směrem k veřejnosti ve chvíli, kdy jsme podle snímků sháněli dobové předměty. Ozvala se řada lidí a tři čtvrtiny chybějících předmětů dodali,“ konstatoval středočeský radní pro kulturu Václav Švenda.

Zájemci si budou moci z návštěvy Hrabalovy chaty odnést také některé památeční předměty a suvenýry. K mání bude speciální verze bankovky, turistická známka či vizitka. „Máme tu také kopii slavného razítka, které bylo použito ve známé scéně filmu Ostře sledované vlaky. Dodnes se nevyjasnilo, čí ruka to vlastně razítkovala jisté partie jisté herečky. Zda to byl pan Somr, nebo pan Menzel,“ usmíval se šéf Polabského muzea.


Rezervační systém

Možnost podívat se do chaty Bohumila Hrabala vede přes stránky Polabského muzea. Na nich se dají vstupenky rezervovat on-line. Provázet bude pracovník muzea vždy od úterý do neděle třikrát denně - od 12, 14 a 16 hodin. Najednou bude moci absolvovat prohlídku maximálně sedm osob. Prohlídka bude trvat zhruba hodinu.

„Je to dáno jednak velikostí samotné chaty a jednak tím, aby si návštěvníci prohlídku s průvodcem vychutnali a měli z toho opravdový zážitek,“ vysvětlil Vinduška. Jedná se o systém takzvaného hausmuzea.

Natáčení v Horšovském Týně nebylo pro herce Marka Lamboru a Tomáše Webera snadné, stejně jako štáb museli strávit dlouhé hodiny v chladném podzemí, a tak byli rádi, když se dostali na světlo
V Horšovském Týně natáčeli Zlatovlásku. Marek Lambora trpěl v chladné kobce

Provozovatelé však počítají se vstřícností k návštěvníkům. „Pokud přijdou lidé bez rezervace a budou v prohlídkách volná místa, tak je samozřejmě na prohlídku vezmeme. Stejně tak, když půjde kolem někdo místní a bude se chtít podívat dovnitř,“ doplnil Vinduška.

Vstupné činí 200 korun pro dospělou osobu a 150 korun ve zlevněné podobě.

Chata Bohumila Hrabala prošla opravami a od 18. května je přístupná veřejnosti. Na prohlídku může vždy maximálně sedm lidíZdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Hrabalovu chatu nabízel její předchozí majitel Radek Eliáš na prodej prostřednictvím inzerátu na podzim roku 2021. Inzerát zaznamenal dnešní ministr dopravy Martin Kupka, tehdy krajský politik, a začalo se řešit, jestli by neměl kraj usilovat o koupi takového domu.

„Vedly se dlouhé diskuse také o tom, kolik podobných umělců a jejich domů v kraji máme, a jestli by je kraj měl či neměl kupovat. Nakonec jsme dospěli ke shodě, že Bohumil Hrabal byl jen jeden, a že o koupi budeme usilovat,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková, která se otevření opravené Hrabalovy chaty účastnila.

Protiletecký kryt pod Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity si zájemci prohlédnou v sobou 18. května
Dovnitř se běžně nedostanete. Takto to vypadá v protileteckém krytu v Brně

Původní cena v inzerátu byla 12 milionů, kraji se nakonec podařilo vyjednat kupní cenu 9,9 milionů. „Poděkování patří také panu Eliášovi, který projevil společenskou odpovědnost a dal přednost kraji před jiným kupcem, který nabízel vyšší sumu,“ poznamenal radní Švenda.

S pomocí architektů a dvou studentek ČVUT vznikl projekt na opravu chaty do podoby, jakou dnes může vidět veřejnost. Rekonstrukce vyšla na šest milionů.