Rodině nepochybně přináší radost Janův maličký syn, který přišel na svět až po tragédii. Kromě široké podpory, která vzápětí přišla od hasičů a veřejnosti vůbec, převzala vdova 4. ledna 2023 na Pražském hradě od tehdejšího prezidenta Miloše Zemana medaili Za hrdinství in memoriam, kterou inženýru Janovi Dvořákovi ze Skalice u České Lípy udělil.

„Hasiči jsou jedna velká rodina a ztráta každého jednoho z nás je velmi bolestná. Chtěl bych připomenout celému národu zásluhy všech dobrovolných hasičů, kteří nasazují život dobrovolně, ve svém osobním volnu. Je mi to moc líto.“ reagoval na událost z 30. listopadu 2022 generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Ten den od časných hodin profesionální i dobrovolní hasiči zasahovali u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Během hašení požáru se na Dvořáka zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná.

Jednalo se o 40. úmrtí hasiče ve službě od roku 1990. Při posledním rozloučení s ním mu vzdali poctu hasiči v celé republice. Ti z nich, kteří ho znali déle, se naprosto shodovali, že zesnulý kolega byl skvělý chlap, silná a rozvážná osobnost. Členem skalické jednotky byl 13 let a měl přezdívku „Inža“, jelikož vystudoval strojní inženýrství. Dvě volební období byl i členem obecního zastupitelstva ve Skalici u České Lípy.

close Ing. Jan Dvořák, Skalice u České Lípy. info Zdroj: se souhlasem Jana Stuchlíka zoom_in Ing. Jan Dvořák, Skalice u České Lípy. „Honza byl velmi chytrý člověk, technik tělem a duší, vždy jednal promyšleně, ať v zastupitelstvu nebo při práci u hasičů. Naopak právě u hasičů nepatřil k vyznavačům adrenalinu, něco neuváženého, kór v okamžiku, kdy už o nic nešlo, by nikdy neudělal. Dokázal zhodnotit rizika. Vždy dbal na pravidla, aby se nikomu při zásahu nic nestalo,“ řekl o něm technik bezpečnosti práce a požární ochrany a také dobrovolný hasič Jan Stuchlík.

„Úplně neuznával taková ta obecná hesla, klišé o poslání hasičů. Jako třeba, že my chodíme tam, odkud jiní utíkají. Přesně věděl, co dělat,“ charakterizoval osobnost kamaráda.

Skalický rodák Dvořák ho k místním hasičům před léty přivedl. S neštěstím se zatím nevyrovnal. Právě toto neočekávané trauma a bolest je podle Stuchlíka asi nejtěžší zkouškou, kterou poznal při práci u hasičů: „Vloni v září jsem Honzovi osvědčil svatbu, v prosinci mu stál u rakve. Asi jsou i horší věci… Ale pro mne je tahle nejtěžší,“ řekl Deníku Jan Stuchlík.

Jak upřesnil, kamarád Honza se ženil 3. září a s manželkou Lenkou se těšili na narození miminka. I když byl i v podzimních komunálních volbách opět do zastupitelstva obce zvolen, rozhodl se odstoupit, aby se mohl věnovat své nové práci a především rodině.

„Byli jsme skutečně velcí přátelé, svěřovali jsme se navzájem i s osobními věcmi. Honza byl perfektní kamarád,“ shrnul Aleš Dvořák.

Se ztrátou se vyrovnával také dlouholetý velitel skalických dobrovolných hasičů Jiří Havner: „Hodně jsme si vypomáhali, on měl na starosti rozsáhlou agendu s našimi projekty, papíry, školení, projektoval naší techniku, bavilo ho to a trávil tím mnoho času. Velice se před ním skláním!“

Podle bývalé členky JSDH, lékařky a současné skalické zastupitelky Petry Dvořákové posunul její jmenovec Dvořák dobrovolné hasiče hodně kupředu svým přístupem, odborností a prací. „Byl motorem jednotky. Nebýt jeho, plno věcí by se vůbec nepodařilo zrealizovat. Technický detailista, dokázal urovnat myšlenky ostatním, a nebylo to jen v technických detailech. Když něco dělal, tak neskutečně precizně,“ ocenila zarmouceně.

Na prosincový pohřeb přijely do České Lípy desítky hasičů z širšího regionu. Nechyběla ani starostka dobrovolných hasičů Libereckého kraje Jiřina Brychcí: „Jana Dvořáka jsem osobně neznala, ale jsme silná komunita, držíme při sobě,“ uvedla tehdy Brychcí. „Soucítím s každým člověkem, co nasazuje život za ostatní. Kolegům vždy před výjezdy přeji, hlavně se vraťte všichni a vraťte se zdrávi,“ dodala.