Otevřeně ji podpořil premiér, což rozlítilo ostravskou ODS i ČSSD. Poté Romské sdružení Romea označilo její kampaň za rasistickou.

Romské sdružení Romea se ohradilo proti tomu, že v rámci volební kampaně posíláte lidem leták se sloganem „I nadále budu říkat, co si myslím“, a přidáváte k němu zápalky. Vnímá to jako narážku na žhářský útok ve Vítkově. Paní Janáčková, proč posíláte voličům sirky?

Souvislost mezi zápalkami a zrůdným zločinem gaunerů ve Vítkově si může dát dohromady jen člověk, který trpí paranoiou nebo má potřebu se lacině zviditelnit na můj úkor. To ať si přebere každý sám. Zápalky jako reklamní předmět jsem při předvolební kampani nepoužila poprvé. Je to proto, že je považuji za efektivní formu reklamy, a také proto, že mi je vyrábí můj kamarád a majitel společnosti Kenwex, která se na jejich výrobu specializuje a vyrábí je pro celou Evropu. Například v Německu je tento reklamní předmět velmi oblíben a jsem schopna dokázat, že při volbách ať už v Německu, Česku nebo kdekoli jinde se používá v míře více než hojné.

Navíc se výše zmiňovaný přítel několik let staral o cikánského chlapce z dětského domova, až do jeho dospělosti. Nepředpokládám, že člověk, který sdílí jednu domácnost s Romem, by byl ochoten se se mnou podílet na něčem tak nízkém, jako je alegorie, ze které jsem obviňována. To vše ale nic nemění na tom, že si stojím za tím, že je třeba měřit všem stejným metrem. Nejsem žádný rasista, abych nabádala lidi k vraždění. Natálky je mi strašně líto, nedovedu si představit, že by se něco takového stalo mému dítěti. Zápalky jsem objednávala dlouho dopředu, ani ve snu mě nenapadlo, že rozsudek nad vítkovskými žháři soud vynese právě teď, před druhým kolem senátních voleb.

Překvapilo vás doporučení premiéra Nečase, aby voliči ODS dali ve druhém kole senátních voleb hlas vám?

Ano, překvapilo a velmi si toho vážím. Ale že v Ostravě vyvolá tato podpora tak nenávistnou reakci, jsem nepředpokládala. Politikům - a teď opravdu bez ohledu na politickou příslušnost - zřejmě vadí, že nemohou v klidu vyjednávat o znovuobnovení „harmonického manželství“, tedy velké koalice ODS a ČSSD. Ať si vyjednávají, a mě nechají na pokoji.

Jak vnímáte toto doporučení a zejména odmítavou reakci ostravské ODS na výrok pana premiéra?

Ostravská ODS nechápe, že svým odporem k panu předsedovi podkopává snahy reformní vlády. A to mě jako bývalou členku ODS opravdu mrzí. Veřejná podpora kandidátovi ČSSD od členů ODS evokuje spíš myšlenku, zda by tito členové neměli raději vyměnit kabát a přímo přestoupit k ČSSD. Ostatně při vzniku velké koalice je to vlastně jedno. Ale jak se má příště volič rozhodovat, když výsledek je stejný?

Na některých internetových serverech se objevily zprávy o tom, že „kvůli sirkám“ se od vás premiér Nečas zase distancoval. Mluvila jste s ním o tom?

Pan premiér mi telefonoval, všechno jsme si vysvětlili. Myslím, že pochopil, že se jedná o vykonstruovanou aféru z dílny ostravských politiků a Romey. Pořád věřím v rozum voličů, že se nenechají ovlivnit.

Odkud pramení averze ostravské ODS vůči vaší osobě? Byli jste přece v minulosti straničtí kolegové.

Jednoduchá odpověď. Od roku 2004 je porážím ve volbách. To se neodpouští. V těchto volbách Nezávislí se mnou v čele s výraznou převahou na naší radnici opět zvítězili. Máme naštěstí podporu voličů, ne stranických sekretariátů. Znamená to, že svou práci děláme dobře. Těší mě to a věřím v podporu voličů i ve druhém kole senátních voleb. Pokud však nezvítězím, pogratuluji svému soupeři a nebudu kolem sebe uraženě kopat a dávat vinu jiným. Je to souboj a já bojuji čestně.

Tvrdíte, že vaše srdce buší napravo v politickém spektru, coby senátorka jste hlasovala i pro prezidenta Václava Klause, vaše názory projevované v Senátu většinou podporují pravici. Na radnici v Mariánských Horách a Hulvákách jste ale v koalici s KSČM. Jak se to slučuje?

Myslím, že se nijak nevylučuje moje pravicovost spojená se sociálním cítěním s dosavadní spoluprací s KSČM na radnici. Vše je o lidech, o jejich pracovitosti a slušnosti. Chodníky v obci se nezametají zleva ani zprava. O ideologii se nemáme na radnici čas ani chuť bavit. Vzájemně se respektujeme. V Senátu podporuji pravicovou politiku.

Počítala jste s tím, že se ve druhém kole senátních voleb utkáte s Antonínem Maštalířem z ČSSD? Jaký je to pro vás soupeř?

Kandidát sociální demokracie je pro mě vyrovnaným soupeřem. Přesto jsem počítala spíše s kandidáty ODS či TOP 09.

Pan Maštalíř řekl, že ho výroky pana premiéra urazily, že byly nefér v předvolebním boji. Jaký je váš názor?

Pan Nečas jako předseda ODS a premiér pravicové reformní vlády podpořil všechny pravicové kandidáty. Mě jmenoval přímo. Pan úřadující předseda ČSSD podpořil jejich kandidáty, a to dokonce live v televizi. A to se mám také urážet?

Váš soupeř ve druhém kole senátních voleb naznačil, že celá situace by mohla ovlivnit vůli ČSSD sestavit ve Slezské Ostravě a na dalších obvodních radnicích koalici s ODS. Paradoxně tak i jako nezávislá nepřímo ovlivňujete situaci v jiných politických stranách a povolební uspořádání ve městě. Líbí se vám to?

Řekla bych: Lidi, neblbněte a v klidu si sestavujte své koalice. Mě do toho nezatahujte. Další nechť rozhodnou voliči. Každopádně děkuji všem, kteří mě podpořili v prvním kole.

>> GLOSA AUTORKY

Který z nich je rasistický?

Když před léty někdejší ředitel ostravského krematoria rozdával reklamní zapalovače s černými nápisy „Klidně si zapalte další cigaretu, Krematorium Ostrava“, novináři se rvali o účast na jeho tiskovkách. Tak morbidní dárek totiž hned tak někdo neměl a koho zrovna neopustil někdo z blízkých, považoval svérázné těšení se na dalšího klienta za dobrý vtip a nápaditý marketingový tah. Stejně jako tmavě modré hrníčky se stříbrnou značkou tohoto zařízení. Že už nikdo nenašel odvahu z nich pít, je druhá věc.

Kandidátka na senátorku, starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková (Nezávislí) zas v kampani už poněkolikáté obdarovává své potenciální voliče zápalkami. I ona si myslí, že jde o užitečný předmět, kterým upozorní na svoji osobu, drobnost, která ji moc nestojí, a lidem aspoň poslouží. Jenže tentokrát narazila. Co čert nechtěl, rozdává zápalky v době, kdy se koná soud s vítkovskými žháři. A spojí-li se staré výroky Janáčkové na adresu Romů, končí sranda a začíná mediální kauza. Nevkus, necitlivost, prostě fuj.

Nikdo už si nevzpomene, že před senátními volbami před šesti lety ve stejném volebním okrsku fór se sirkami použil i tehdejší ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské Jiří Hořínek kandidující za KDU-ČSL. V redakci máme ještě dvě krabičky s etiketou s rozesmátým lidovcem, ohníčkem a heslem Ať zahoříme! A v šuplíku několik pestrobarevných modelů zapalovačů se stranickými logy od rudých třešniček, přes oranžovou růži k modrému ptákovi, které partaje ve všech časech předvolebních, i v těchto, ve velkém rozdávají na náměstích.

Když se tak na ně dívám, přemýšlím, který z nich je „také“ rasistický.