„V létě se tu střídají zástupci devíti obcí mikroregionu a na mě přišla řada právě teď,“ usmívá se za svým pultíkem v útrobách rozhledny Monika s tím, že vloni tu brigádničil její bratr a nalákal ji, že je to pohodová práce. „Zkoušky ve škole mám hotové, tak jsem si řekla proč ne. A bratr měl pravdu, je to fajn job,“ doplnila Monika.

Je pondělí hodinku po poledni a před tím se nad Kosířem prohnalo pár přeháněk, tak se zatím turisté moc nehrnou. „Prodala jsem doposud devět dospěláckých lístků a čtyři dětské,“ spočítala Monika. Kromě koupě vstupenek si u ní můžete pořídit i něco na památku v podobě suvenýrů a občerstvit se pitím či něčím malým na zub. Mají tu třeba na prodej i krásné pexeso plné obrázků rozhleden z celé republiky.

Péče o kiosek a úklid

Starost o kiosek, ale není jedinou Moničinou povinností, stejně důležité je i to, aby všude bylo čisto. „Úklid je celkem v pohodě, naštěstí zatím chodí samí slušní turisté,“ vysvětlila prozatímní strážkyně rozhledny.

Její pracovní doba je poměrně dlouhá. Rozhledna má totiž o letních prázdninách otevřeno každý den od devíti do devatenácti hodin. Při výstupu na ni na vás čeká 158 schodů a po té výhled z kruhové plošiny z výšky pětadvaceti metrů. Za dobré viditelnosti můžete kromě úrodné Hané odhalovat i vrcholky Jeseníků či Beskyd.