Sgrafitové motivy zdobily v minulosti celý zámek. „Ze zadní strany byly klasické motivy psaníček, jako jsou například na Malovaném domě v Třebíči. My zde ale máme sgrafita s motivem mořských panen. Firma, která tehdy prováděla rekonstrukci objektu nám potvrdila, že se jedná o raritu na Moravě, protože se doposud na hradech a zámcích nepotkali s žádným podobným,“ vysvětluje Zdeněk Ryšavý.

Shozy jelena Standy, které skončí v muzeu.
Nejznámější český jelen si užívá života v Lánech. Lesníci vystaví jeho paroží

Dochovaná výzdoba tak dokazuje, že na zámku působili zahraniční mistři. „Musel tu být minimálně nějaký zedník nebo architekt nejspíš z Itálie, protože mořské panny jsou jasně italským motivem. A také je to důkaz, že zdejší šlechta byla poměrně movitá“ doplňuje Ryšavý.

Zámek ukrývá i malovaný strop .“Nachází se v zasedací místnosti. Ještě když budovu vlastnilo družstvo, v jedné části začalo hořet. S největší pravděpodobností požár vznikl v jednom z bytů. Během požáru prohořela i část malovaného stropu a zřítila se,“ popisuje starosta.

Původní výmalba 

Když pak areál zámku koupil městys, během oprav odhalil i původní výmalbu na stropě. „Dochovala se jen půlka. Tehdy jsme ale už neměli peníze na její restauraci a tak byla zakonzervována a zřícená část se nahodila a natřela se na bílo s tím, že se opraví až na to budou peníze,“ vypráví Ryšavý.

Řeka Svratka se v Borovnici rozlévá rok co rok.
Nepropadají panice. Na záplavy jsme tu zvyklí, říkají obyvatelé Borovnice

Kraj Vysočina nyní znovu vypisuje grantový program na obnovu památek. „Zkusili jsme podat žádost. Máme projekt na restauraci původní části a domalování té druhé půlky. Kdyby se nám podařilo peníze získat, tak máme domluvu s restaurátorem, který nám dělal nacenění, že by se toho přes léto ujmul, aby to bylo hotové na září, kdy plánujeme opravy 650 let od první písemné zmínky,“ dodává Zdeněk Ryšavý.