Ať už byl počet kandidátů přesně na počet míst v zastupitelstvu, nebo dva či tři „přebývali“, je více než jisté, že v těchto obcích na rozdíl od měst nyní neprobíhají žádné politické partie. Kromě toho, že zde měly volební komise snadnější sčítání hlasů, také odpadají jakákoli povolební vyjednávání o koalici a víceméně se pouze čeká na uplynutí povinné doby, v níž lze podat námitku proti průběhu voleb a poté se svolá ustavující zastupitelstvo.

Také důvody, proč byla sestavená jen jediná kandidátka, bývají podobné. „Máme to tu už zavedené a chceme tak zkrátka pokračovat,“ vysvětlují většinou starostové.

Tak je to například v Pičíně. Tady ještě v roku 2014 lidé vybírali zastupitele ze dvou kandidátních listin, teď už ale ne. „Podařilo se nám domluvit během volebního období mezi sebou a chceme společně pokračovat v práci, proto jsme sestavili jen jednu kandidátku, na které jsou současní zastupitelé kromě jednoho, který už nechtěl pokračovat. Byl nahrazen nováčkem,“ uvedla současná pičínská starostka Lenka Kupková.

Podobná situace nastala i ve Vranovicích u Rožmitálu, kde před čtyřmi roky proti sobě stáli nezávislí kandidáti a kandidáti hnutí ANO. O víkendu ale také tam voliči volili jedinou kandidátní listinu. ANO už tu svou nesestavilo a jeho bývalá jednička z minulých komunálních voleb tak kandidovala tentokrát na posledním místě společné listiny.

„Naše sdružení nezávislých kandidátů má ve Vranovicích dlouhou tradici a tak bude o to snadnější pokračovat v započaté práci,“ vysvětlila vznik jednotné kandidátky současná starostka Blanka Strnadová s tím, že obec získala dotaci na stavbu vodovodu a kanalizace, což budou v tomto volebním období pro Vranovice nejdůležitější investiční akce.

Sjednocení kandidátní listiny sice mohou pomoci poměrům v obcích, mohou ale mít jiný dopad: pokles volební účasti. Ve Vranovicích v minulých komunálních volbách, kdy bylo na výběr ze dvou kandidátních listin, k urně přišlo 152 voličů a letos to bylo o 15 voličů méně, takže jich svůj hlas nyní odevzdalo 137.

V Pičíně pak došlo k o něco výraznějšímu poklesu. Před čtyřmi lety zde byla účast o 19 procent vyšší než o uplynulém víkendu. V roce 2014 přišlo k volbám vybrat zastupitele ze dvou kandidátek 282 voličů, tedy 59 procent, ale letos to bylo o 81 lidí méně, což v součtu stačilo jen na čtyřiceti procentní volební účast.

Jinak probíhaly volby v obci Háje, zde kandidovaly jednotlivé osoby, ale až na tři výjimky šlo o současné zastupitele. Nešlo navíc o žádnou novinku. „Takhle za tu dobu, co tu jsem, kandidujeme vždycky, sami za sebe,“ podotkl současný místostarosta Roman Vácha, který je v obci tentokrát vítězem voleb. Volební účast zde byla 63 procent.