Zato když vyrazíte na sjezdovku v dobovém kostýmu s bambusovými hůlkami na historických dřevěných prknech s vázáním kandahar, každý se za vámi otočí. Ohlédne se s úžasem, obdivem a smíchem.

Lyžníci dokonce pořádají závody v historickém lyžování, exhibice a různé výpravy do polárních oblastí nebo na ledovce. Retro, recese, dobrodružství a adrenalin v jednom. To je zážitek! Už jen jízda na historických lyžích na vleku je plná záludných nástrah. A co teprve sjezd. S takovou výbavou je lyžování hotové peklo.

Retrolyžař na vleku

V Jeseníkách řádí milovníci starých lyží v kostýmech například ve skiareálu Ovčárna přímo pod Pradědem. Na sjezdovce „C“, co vede nad hotelem Figura až na hřebeny „Moravského ledovce“ mohou zvědavci sledovat, kolik legrace a utrpení si retrolyžař musí vytrpět už na vleku. A co teprve při rychlé jízdě na sjezdovce. To už je challenge pro šílence.

Musí spoléhat na neovladatelné lyže s vázáním kandahar, které pasuje na libovolné boty se žlábkem v podpatku. Toto vázání nám dodnes připomíná, že v afghánském městě Kandaharu v roce 1880 britské jednotky pod velením Fredericka Sleighe Robertse osvobodily obklíčenou posádku. Roberts se vrátil z Afganistánu do Anglie jako oslavovaný hrdina s přezdívkou Roberts of Kandahar.

Dřevěná prkna s kandahárem

V roce 1911 starého lorda Robertse průkopníci lyžování přesvědčili, aby ve Švýcarsku převzal záštitu nad prvním závodem ve sjezdovém lyžování. Tak se zrodil Roberts of Kandahar Challenge Cup, a podle něj bylo později pojmenováno slavné vázání kandahar. Toto vázání s čelistmi, s pružinami a předním napínákem roku 1929 sestrojili švýcarští bratři Reugové.

Minimálně dvacet let mělo vázání kandahár celosvětový monopol. Drtivou převahu na všech světových sjezdovkách mělo až do konce šedesátých let, než výrobci začali experimentovat s bezpečnostním vypínáním špičky. Dřevěná prkna s kandahárem najdete nejen muzeích, ale jsou docela běžné také na půdách a horských chatách. Občas u nich leží také "žehličky" na suchý líh, aby rozpuštěný vosk pořádně vsáhnul do dřevěné skluznice.

Podřipské muzeum představuje výstavu Historie letectví v obrazech
Historie letectví v obrazech. Výstava připomíná zesnulého pilota Pačese

Zní to neuvěřitelně, ale historické lyže z jasanového dřeva se u nás vyrábí dodnes. Na lyže „jasanky“ se specializuje truhlářská dílna Zdeňka Frymla v Dobrém v Orlických Horách. Tady už třetí generace truhlářů provozuje pradávnou metodu napařování a ohýbání lyží. Ta ukáže, zda truhlář správně vybral a zpracoval lyži, nebo pochybil, takže mu místo lyže mu z formy vypadnou třísky na zátop.

Letos v lednu se jel už 11. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v historickém lyžování ve skiareálu Gruň-Staré Hamry v Beskydech poblíž přehrady Šance.