Rostlina je přitom nejen hezká na pohled, ale hlavně velmi prospěšná pro pole. „Pěstuje se jako důležitá meziplodina, hodnotný přerušovač v osevních postupech s vysokým zastoupením obilnin. Velmi důležitou věcí je, že váže vzdušný dusík, zlepšuje úrodnost půdy,“ vysvětluje Roman Koutek, předseda regionální Asociace soukromého zemědělství okresu Olomouc.

Nadšenec Jan Kohoutek na své zahradě v Ostravě-Hrabové opravuje historickou tramvaj, 23. 5. 2022, Ostrava
OBRAZEM: Zahradní veledílo. Nadšenec z Ostravy renovuje historickou tramvaj

Vyčerpanou půdu ozdravuje a zemědělcům sníží náklady na dusíkatá hnojiva pro následnou plodinu, hlavně pšenici. „Při současných cenách dusíkatých hnojiv je to další benefit pro další plodinu, na kterou se nemusí dávat tolik dusíku. Vytvoří se zásoba. Pěstitelé ušetří,“ dodal Koutek.

Takto letos vypadají nachová pole na Olomoucku:

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Jetel nachový (inkarnát) je jednoletá přezimující jednosečná jetelovina, jejíž význam v současném zemědělství není doceněn.V minulosti tomu tak nebývalo a tato jetelovina se ve větší míře využívala převážně na lehčích, sušších půdách v teplejších oblastech (Polabí, jižní Morava a Slovensko), kde nelze s úspěchem pěstovat jetel luční nebo vojtěšku. V České republice, kde má vhodné podmínky, se jetel inkarnát pěstuje hlavně na semeno. Většina osiva jde na export. 

Snímky pole u Ostravy se také staly doslova hitem na sociálních sítí v nejrůznějších skupinách - viz malá ukázka níže:

Příspěvek na sociální síti Facebook.Příspěvek na sociální síti Facebook.Zdroj: Repro: Facebook.com

Příspěvek na sociální síti Facebook.Příspěvek na sociální síti Facebook.Zdroj: Repro: Facebook.com