Vytahat ze stodoly, oprášit a zkontrolovat. Na dvoukoláku převézt a nainstalovat na terasu. To všechno je zapotřebí k tomu, aby se v sobotu 30. listopadu rozsvítil slavný Jírův venkovní betlém v Kryštofově Údolí na Liberecku.

Místostarostka Jana Blažková velí osmi chlapům s dvoukolákem, jedním z nich je i starosta. Všichni mají plné ruce práce. Každá z figur triptychu znázorňujícího nejen Svatou rodinu, ale i útěk do Nazaretu a vraždění neviňátek, váží kolem 25 kilogramů. Největší je i s palmou vysoká 3,5 metru. Tuto sobotu se rozsvítí už podvacáté. A přítomna bude i manželka výtvarníka Josefa Jíry a spoluautorka díla Dana Jírová.

Dar jako poděkování

Dílo obrovské hodnoty předá jako dar obci, která měla až dosud betlém pouze v pronájmu. „Ten betlém jsem se svým mužem dělala, celý jsem ho natírala a vozila do Kryštofova Údolí. Důvod, proč jsem se ho letos obci rozhodla věnovat, je ten, že se k němu Kryštofovo Údolí vždy chovalo velmi hezky. Předloni ho dokonce obec nechala opravit,“ vysvětlila Jírová.

Kryštofovo Údolí bylo sice první, ale není jediné, které se mistrovým dílem může veřejnosti pochlubit. Pár let poté ho od Jíry „vyškemrala“ i Malá Skála. Místo, kde umělec žil a jehož jméno i přijal ke svému jako Josef Jíra Maloskalský. Malé Skále pak věnoval nejen v pořadí druhý betlém, který je k vidění na tamním Boučkově statku, ale také křížovou cestu do kostela sv. Vavřince.

V Kryštofově Údolí se betlém slavnostně rozsvítil poprvé v roce 1999. „Josef Jíra byl tátův přítel. Kdysi navštívil Kryštofovo údolí, moc se mu tu zalíbilo a když táta přišel s nápadem postavit na stráni u vesnice betlém, byl nadšený a hned vytvořil první skicy,“ zavzpomínala na dobu před dvaceti lety Alice Chaloupková, dcera údolského patriota Martina Chaloupky. V obci teď provozuje slavné muzeum betlémů a hraček. Loni ho obohatila také o modely prvorepublikové módy, staré školy i „Chaloupkovu světničku“.

Překvapení tu chystá i letos. „Od soboty budou moci návštěvníci muzea také napsat Ježíškovi,“ upozornila na projekt potomka slavného šlechtického rodu Děpolda Černína. Ten se snaží napravit povědomí o českém Ježíškovi a vrátit mu podstatu i podobu. Připomenout, že Ježíšek není ani Santa Claus, ježeček, ani „pan neviditelný“, ale prosté české Jezulátko.

Anděl, Santa i pytel s obuškem

„Někdo se snažil podpořit naši tradici, ale skončilo to tím, že ji úplně popřel. Zřejmě vzal andílka, permoníka, Santu Clause a pytel, ze kterého lítal obušek, semlel to všechno dohromady a vypadl mu český Ježíšek, který teď zdobí Boží Dar. Bojím se, že když takto potlačíme své tradice a zapomeneme, kdo vlastně Ježíšek je, kdo nám roznáší dárky, tak vánoční poselství zůstane jen nám, věřícím,“ uvedl Černín před časem pro Deník.

To, že hrabě Černín oslovil právě muzeum betlémů, je logické. Děti tu uvidí Ježíška, čili Jezulátko, v mnoha podobách. Vždycky ale jako malé dítě. Malého Ježíše.

Dopis Ježíškovi je obří papírový válec, na který děti mohou psát svá přání. „Viděla jsem některá z minulých let a jsou velmi dojemná. Jedna holčička si třeba od Ježíška přála, aby se její maminka uzdravila,“ prozradila Alice Chaloupková.

Jírův betlém bude slavnostně rozsvícen v 18 hodin, po úderu orloje. „Během celého adventu mohou lidé navštívit nejen muzeum, ale i prvorepublikovou kavárnu, kde se budou promítat dobové filmy a každou adventní neděli zveme na koncerty v kostele. Jejich výtěžek půjde na sochu svatého Kryštofa,“ upozornila místostarostka Jana Blažková. Ten má podpořit i prodej adventního kalendáře, který tu bude od soboty v prodeji.