Protože masový závod Jizerská 50 se koná jako memoriál expedice, připravili si organizátoři 53. ročníku spolu s Českou mincovnou zajímavou vzpomínkovou akci.

Jak už je zvykem, v cíli dostanou všichni účastníci medaili. Letos ale i druhou - unikátní pamětní medaili od České mincovny. Ta bude připomínat smutné 50. výročí tragédie.

Podobu medaile navrhl renomovaný medailér a akademický sochař Jiří Dostál. „Byla to perná práce, na jednu stranu mince se musela vejít jména všech účastníků expedice. A těch bylo celkem patnáct,“ přiblížil medailér.

Jestliže závodníci v hloubi startovního pole získají medaili z běžného kovu, ti na stupních vítězů obdrží medaile stříbrné.

Ještě větší raritu získají rodiny zesnulých horolezců. „Jde o výjimečnou ražbu mimo emisní plán České mincovny. Pro rodiny zahynuvších horolezců připravujeme medaile o váze troyské unce ryzího stříbra číslované na hraně a v číslovaném obalu, kde na rubu dvojjazyčně představíme tragický příběh z roku 1970,“ popsala Lenka Klimentová z České mincovny.

Předávat je budou zástupcům rodin v předvečer únorového závodu, který startuje v Bedřichově pátečním prologem, 7. února. „Na vzpomínku na expedici budeme v roce smutného výročí apelovat ještě více. Jsme rádi, že se přidala i Česká mincovna. Podobu medailí jsem viděl na vlastní oči a vypadají opravdu krásně,“ přiblížil tiskový mluvčí závodu Richard Valoušek.

Medaile nepůjde do běžného prodeje. „Pro fandy, sběratele a numizmatiky máme smutnou zprávu. Medaile nejsou k prodeji, tím je jejich atraktivita velmi vysoká,“ potvrdila mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Výstava 

Padesáté výročí tragédie připomíná i výstava Vilém Heckel Kouzlo hor v jabloneckém Domě Scheybalových. „Výstavu jsme vytvořili ve spolupráci s dcerou Viléma Heckela – Helenou, která střeží jeho rozsáhlý archiv v němž je systematicky uloženo přes šedesát tisíc negativů. Některé z nich nebyly dosud zveřejněné,” popsal Petr Vobořil, ředitel jabloneckého kulturního a informačního centra.

Fotograf a horolezec Vilém Heckel byl jedním z členů expedice, která se vydala dobýt peruánský Huascarán. Jejich plány a životy ukončilo ničivé zemětřesení.

Výstava představuje jednotlivé části tvorby Viléma Heckela v kontextu s jeho životní cestou. K vidění je více než sedmdesát velkoformátových fotografií, všechny Heckelovy vydané publikace a také některé osobní věci, které byly součástí výbavy na výpravách.

Výstava potrvá do 15. února.

Expedice Peru

Československá horolezecká expedice Peru 1970 byla horolezecká expedice z roku 1970 s cílem vystoupit na vrchol Huandoy v peruánském pohoří Cordillera Blanca. 31. května 1970 expedici tragicky ukončilo ničivé zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice, během něhož se z vrcholu Huascaránu uvolnila masivní lavina, která usmrtila čtrnáct československých účastníků expedice. Patnáctý, Ivan Bortel zemřel 18. května 1970 na túře pod horou Huandoy při pádu z třicetimetrové výšky. Bortel byl nejzkušenějším horolezcem výpravy a výstup na obtížnou jižní stěnu Huandoy tak nepřipadl v úvahu. Padly návrhy na návrat do Československa, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se expedice pokusí o výstup na nejvyšší peruánskou horu Huascarán.

Jizerská 50 je memoriálem Expedice Peru. A to i proto, že v roce 1970 se všichni účastníci expedice závodu zúčastnili.