„Po generace se v rodině vybíralo jméno Josef, ale já jsem ho pro syna nechtěla. Nakonec jsme se rozhodli pro kompromis a pojmenovali ho Jiří,“ svěřila se například Žaneta Němečková Chládková z Brna.

V porodnici v Kyjově na Hodonínsku se rodiče drželi také osvědčených jmen. „Mezi dívkami byla nejčastější Ema, kterých jsme zaznamenali třiadvacet, a Eliška, která se objevila dvacetkrát. Vítězem mezi chlapeckými jmény se stal David s dvaadvaceti případy, těsně v závěsu se přitom drží jedenadvacet Jakubů,“ informoval mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Jakub byl na předních příčkách v porodnicích pravidelně. „Nejčastěji se objevoval v knize narození následovaný Ondřejem, Janem a Adamem. U dívek dominovala Anna následovaná Adélou a Barborou,“ uvedl mluvčí Vyškova Michal Kočí.

Jakubů se narodilo nejvíce i ve Znojmě. „Mezi dívkami to pak byla Tereza, Eliška Ema či Laura,“ sdělil znojemský místostarosta Jakub Malačka.

Informace z porodnic a matrik jen potvrzují trendy sledované statistiky pro celou jižní Moravu. „U chlapců bylo v kurzu především jméno Jakub a u dívek Anna následovaná Eliškou,“ shrnul Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. Jakubové a Anny ovládli čela statistik i v Boskovicích.

Jména na předních příčkách se dlouhodobě příliš nemění. „David, Jan, Adam, Anna nebo Jakub mají biblický původ, ale při jejich volbě to už dnes nehraje roli. Rodiče jsou na ně zvyklí a mají je rádi,“ sdělil psycholog Jeroným Klimeš.

Objevily se však i neobvyklé případy. „U holčiček to byly Ennie, Lessie nebo Elizabetha. V případě chlapců pak k raritám patřil Bruno nebo Ben,“ dodal Zdražil z kyjovské nemocnice.

Kuriozit si všímali i ve Znojmě. „Byla mezi nimi Abby, Naomi, Malvína, Meda či Melisa v případě dívek, u chlapců pak třeba Darius, Faisal, Ian, Lionel, Keran nebo Sadko,“ vyjmenoval Malačka.

Podle Klimeše mají někteří rodiče sklony k odlišování se. „Když ale někdo chce pojmenovat dítě třeba Sandokan, tak to slouží spíš k pobavení,“ dodal.

Nejpopulárnějším jménem pro chlapce je dlouhodobě Jakub. Od roku 2011 byl nejhůře druhý. Následuje ho Tomáš, Lukáš, Jan a Adam.
U dívek se žebříčky mění častěji. Loni vedla Anna před Eliškou a Adélou.
Kuriozitou byl třeba Darius.
Zdroj: Český statistický úřad