V rozhovoru pro časopis Žít Ústí v jedné z odpovědí hlavní představitelka města uvedla, že je pod silným nátlakem kmotrů. „Převzala jsem odpovědnost za rozkradené a zkorumpované Ústí a jsem stále pod silným nátlakem různých lobbistů, chcete-li kmotrů, kterým sice úspěšně čelím, ale mám málo hlasů na jejich likvidaci,“ uvedla Nechybová.

Časopis doplňující dotazy k uvedené primátorčině citaci nepoložil. Ústecký deník se následně Nechybové zeptal, zda město v souvislosti s „rozkradeným Ústím“ podalo trestní oznámení, jakým nátlakům konkrétně primátorka čelí a zda tvrzením „mám málo hlasů na jejich likvidaci“ odkazuje na situaci v radě, potažmo v zastupitelstvu města. „Víc, než jsem uvedla, k tomu zatím nechci dodávat,“ reagovala stručně Nechybová.

Pojem kmotr použila v roce 2012 i soudkyně krajského soudu Kamila Elsnicová, která soudila exředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze. Nazvala tak bývalého člena ODS Patrika Oulického, jehož firmy údajně získávaly na Ústecku stamilionové zakázky.

Soudkyně tehdy při zdůvodnění rozsudku nastínila politické pozadí kauzy ROP Severozápad. „Úřad regionální rady sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl. Navíc jmenování Kušnierze bylo dopředu domluvené a zřejmě to nebyla první podobná praktika,“ řekla Elsnicová v roce 2012.

Nad primátorčiným výrokem se podivují zástupci stran a hnutí napříč politickými lavicemi, jako třeba zastupitel PRO!Ústí Martin Hausenblas.

„Nemyslím si, že je naše město pod vlivem kmotrů. Paní primátorka zřejmě myslela bývalého kmotra ODS Oulického, který má stále vliv v Severočeské vodárenské společnosti anebo novodobého mafiána Matějku, majitele CS Beton, který jí pomohl k moci a který už podle všeho v ústecké politice nepůsobí,“ sdělil Hausenblas.

Ani další zastupitelé s výrokem nesouzní. „Nesouhlasím s tím, že Ústí je rozkradené a zkorumpované. A jestli se ten výrok týká mě jako zastupitele, tak já žádným tlakům nečelím,“ podotkl Libor Turek (ODS).

Stejně mluví i zastupitel za KSČM Pavel Vodseďálek. „To je věcí paní primátorky, já nic takového necítím, na mě žádní kmotři netlačí ani mi nevyhrožují,“ řekl Vodseďálek.

BLÍŽÍ SE VOLBY

Někteří za primátorčiným výrokem vidí blížící se komunální volby. „Tohle už je opravdu silné kafe. Zajímalo by mě, na základě čeho tohle paní primátorka tvrdí a proč už nebyla na policii. Jsou to jen přihlouplé politické bláboly s cílem na sebe upozornit před blížícími se komunálními volbami,“ reagovala Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Přidala se i Michaela Vaňková z ČSSD. „Výrok považuji za předvolební kampaň paní primátorky,“ řekla Vaňková.

Podobně to vidí politolog z ústecké univerzity Lukáš Novotný. „Je v podstatě jedno, jestli je za ANO nebo za UFO, jde o nový styl politiky, který má za cíl vymezit se vůči staré politice a tomu špatnému, co ji provázelo. Paní primátorka ví, že město Ústí nebylo šťastně řízené, ovšem je potřeba její výrok vnímat právě v kontextu nadcházejících voleb,“ uvedl Novotný.