Chce zřídit něco jako centrum zdravotně sociální pomoci, které bude sdružovat léčebny dlouhodobě nemocných, charity, hospice, rehabilitační a jiná zdravotnická zařízení.
Větší integrace zdravotní a sociální pomoci má podle Julínka zefektivnit léčbu. „Dnes musí lidé vypisovat nesmyslné množství žádostí a formulářů podle druhu ústavů, Běžný člověk nemůže orientovat, a proto potřebuje pomoc,“ řekl Julínek.
Vysvětlil, že tuto pomoc může poskytnout lidem něco jako call–centrum, kam by člověk zavolal a specializovaní pracovníci by mu poradili. „Měli by informace o potřebách služeb svého klienta a sjednávali mu je v příslušných institucích,“ uvedl Julínek.
Podobná instituce na Brněnsku existuje
Podle náměstka primátora pro zdravotnictví Daniela Rychnovského to není špatný nápad. „Něco podobného už ale na území Brna je. Je to sociocentrum v budově sociálního odboru magistrátu na Kolišti. Jsou tam informační kiosky a projekt má i internetové stránky,“ řekl Rychnovský.
K propojení jednotlivých institucí musí však podle něj dojít na základě dohody, ne nějakého nařízení. „Jinak je to spíš krok zpět k socializmu, kdy bylo všechno stejné a uniformní,“ vysvětlil Rychnovský.
S projektem by souhlasil i ředitel hospice v Rajhradě Jiří Prokop. „Je potřeba propojit oblasti sociálního poradenství a zdravotnictví,“ sdělil Prokop.