To je například případ obchodního centra Luna umístěného v srdci libereckého sídliště Kunratická přímo na konečné městských autobusů. Komplex, který vyrostl v 80. letech souběžně s výstavbou panelových domů, inzeruje ve své nabídce realitní kancelář Unimex. Cena? 36 milionů korun.

„Celková užitná plocha v současné chvíli činí 7403 metrů čtverečních, zastavěná plocha je 3274 metrů čtverečních. S ohledem na atraktivitu dané lokality lze rovněž zvážit náhradu stávajícího objektu novostavbou přesně podle vámi požadovaných parametrů,“ stojí v inzerátu.

Při svém otevření byla Luna pro obyvatele chloubou. „Byla tam velká samoobsluha, čistírna, lékárna, pošta, knihkupectví, květinářství a velký obchod s drogerií, hračkami a drobným zbožím,“ vzpomněla paní Jana, která na libereckém sídlišti Kunratická dlouhá léta bydlela. „V té době to bylo něco mimořádného, nového. Služby tam byly koncentrované, bylo to pěkné,“ poznamenala Jana.

Jenže po revoluci se Luna zprivatizovala, několikrát změnila majitele a postupně se vylidňovala. Pro poštu si sem místní chodí stále, zůstal tu i obchod s potravinami, pivnice, second hand, přibyla takzvaná úniková hra. Většina prostor ale zeje prázdnotou. Lidé, kteří vnitřkem prochází při cestě od autobusové zastávky do sídliště, si tak připadají jako v domě duchů.

Je to škoda

„Je to škoda, lidé všechny ty služby, co zde byly, potřebují i dnes,“ dodala paní Jana. Luna ale neobstála v konkurenci jiných obchodů, například nového supermarketu, který vyrostl na stejném sídlišti jen o 300 metrů vedle, a především v konkurenci velkých obchodních center na okraji města.

Podobný osud trápí i komplexy na jiných libereckých sídlištích. Například Korint na Broumovské nebo Horizont na Gagarinově. Tato dvě střediska na prodej nejsou, firma, která obě budovy vlastní, ale stále nabízí nevyužité prostory k pronájmu. Obchodů a služeb tu podstatně ubylo a stav obou budov už také není nejlepší.

Na prodej je ale třeba obchodní komplex v Pavlovicích na Letné, který má v nabídce realitní kancelář Evropa. Nemovitost, ve které dnes sídlí například kadeřnictví, sport bar či casino, je k dispozici za cenu bezmála dvacet milionů korun.

Z řady sídlištních komplexů pak vystupuje dům služeb na Králově Háji, který byl před několika lety zrekonstruován a zmodernizován. Zázemí v něm našla Střední škola gastronomie a služeb.