Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

20.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Tím vizuálním symbolem je Rubikova kostka. Proč, to v úterý večer vysvětlila krajským zastupitelům ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská. Proměnlivá kostka vyjadřuje mnohostrannost a mnohotvarost kraje – a stejně jako měnící se otočnou kostku si návštěvníci mohou nastavit, co právě je oslovuje a láká. Nabídka je různorodá: cykloturistika, voda, památky, folklorní slavnosti…

Jak lákat návštěvníky

Koncepce činnosti nově vzniklé příspěvkové organizace Středočeského kraje, v jejímž čele Dolanská stojí, přišla na přetřes právě na jednání zastupitelů – a nebyla to debata bez emocí. Názory, jak do regionu přilákat co nejvíce návštěvníků, kteří zde budou utrácet, se totiž liší. Zásadně. Dokonce natolik, že padala i silná slova.

Proti cílům představeným náměstkem hejtmanky Vítem Rakušanem (STAN), k jehož kompetencím v krajské radě patří i cestovní ruch, nikdo nic nenamítal. Stejně jako proti tomu, že krajské infocentrum v Husově ulici v centru Prahy začíná s prodejem produktů cílených na střední Čechy. Podle Rakušanových slov je potřebné kraj lépe zviditelnit, ve spolupráci s Prahou pracovat na prodloužení pobytu návštěvníků – a také systematicky lákat nové cílové skupiny.

Jak toho dosáhnout? Na tom se lidé, kteří s turismem mají zkušenosti, neshodnou. Návrhy Dolanské, která dříve stála v čele Prague City Tourism neboli Pražské informační služby, na jednání zastupitelstva strhal Karel Horčička (ČSSD). Ten byl v minulém volebním období radním pro regionální rozvoj (a k jeho úkolům mimo jiné patřila i péče o cestovní ruch). Pochválil jen plánovanou účast na veletrzích s důrazem na ty regionální.

Kdo je „in“ a kdo je mimo?

Horčička nešetřil kritikou. „Kdyby to nebylo míněno vážně, vypadalo by to jako vtip,“ zhodnotil novou krajskou koncepci turistiky. Především se pozastavil nad tím, že hlavním tématem roku 2018 se má stát sté výročí vzniku republiky. To by podle něj mohlo oslovit našince, ale z hlediska zahraničních návštěvníků není nosné. Horčička se pozastavil i nad důrazem na luxusní turistiku. Jestliže má Dolanská ambici zvýšit počet návštěvníků ze zahraničí o pět procent, vytkl jí, že chce věnovat pozornost příliš úzkému okruhu. V případě cílení nabídek na skupiny mládeže se ohradil proti tomu, aby se „chlastací výlety studentů z Dánska“ přesouvaly z Prahy do středních Čech.

Nezamlouvá se mu ani, že by chystaná turistická karta měla dostat podobu slevové kartičky. „Naprosto out,“ prohlásil, že záměr se zcela míjí s nejnovějšími trendy. Horčička se také ohradil proti tomu, aby ve středních Čechách překypujících památkami byla za jeden z vrcholů roku považována červencová oslava 115. narozenin motocyklové značky Harley Davidson v Praze.

Stará praxe se teď mění

Z Rakušanovy reakce vyplynulo, že si je náměstek hejtmanky jist, že zcela mimo nejsou současné návrhy, ale názory jeho předchůdce. Horčičku upozornil, že turistická karta měla vzniknout už pod jeho vedením, a vytkl mu, jak za jeho éry fungovalo infocentrum v Husově ulici: často mělo zavřeno a když tam osobně zašel a promluvil německy, obsluha ho poslala do íčka provozovaného Prahou. Dostalo se mu reakce, že možná měl zkusit hovořit rusky.

Výročí republiky má podle Rakušanových slov obrovský návštěvnický potenciál – podobně jako je velkým lákadlem například tradiční gotická slavnost Královské stříbření Kutné Hory, která je vlastně oslavou české státnosti. Zájem o studenty a mladé lidi je podle něj zcela správný a logický – vždyť jde o skupinu, která cestuje nejaktivněji. „A pak máme specializované programy pro seniorskou generaci, pro rodiny s dětmi, ale i nabídky speciálního ubytování, po kterém touží asijští turisté,“ upozornil náměstek hejtmanky.

Doplnil, že připravovaná turistická karta vůbec nemusí mít podobu plastové nebo papírové kartičky. „Může fungovat na nejnovějších smart technologiích,“ nastínil vizi, že by se mohlo jednat třeba o aplikaci pro mobily. Zdeněk Štefek (KSČM) připomněl, že o slevových kartách se hovořilo už v minulém volebním období: s tím, že by mělo jít o všestranný produkt zaměřený nejen na turisty, ale také sloužící seniorům či rodinám s dětmi. Petr Štěpánek (STAN) v debatě přiblížil vlastní zkušenost s turistickými kartami v Rakousku.

Drobná sleva, kterou uživateli nabízejí, není podstatná; hlavně dávají návod, kam se vypravit a jak se tam dostat.

Peníze přifrčí na dvou kolech

Zaměřit se na harleyáře vnímá Rakušan jako jedinečné využití příležitosti. Správnost této cesty podle něj ukazují například zkušenosti z Itálie. „Doufáme, že budou hledat ubytovací kapacity i ve středních Čechách – a jako solventní návštěvníci budou utrácet,“ uvedl náměstek hejtmanky. Robert Bezděk (ANO) jen přikyvuje: má informace, že na této akci, díky níž se naše země dostane do světových médií, je očekáváno sto tisíc lidí a šedesát tisíc motocyklů. Motorek, jejichž majitelé se také budou chtít projet v okolí hlavního města.

Oponující Horčička nicméně trvá na svém. „Harley není druhý největší highlight ve středních Čechách,“ naznačil, že o vrcholech či zlatých hřebech sezony má jiné představy. A s upozorněním na úzkou silničku a malé parkovišťátko se vytasil s otázkou: „Jak chcete 60 tisíc motorkářů poslat na Drábské světničky?“ Jasné mu není ani jaké turistické místo ve středních Čechách by mělo být spojováno se vznikem republiky. Odpověď bez velkých příprav nabídl náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS): například Masarykovy Lány, Čapkova Strž – ale také řada škol spojených s Masarykem nebo Stará Boleslav jako místo připomínající už počátky české státnosti.

Celoroční oslavy osloví i hosty

Také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) považuje sto let od vzniku Československa za jeden z největších svátků. Budou s ním spojeny celoroční oslavy, do nichž se zapojí i školy a krajské instituce. „Budeme zvát i naše zahraniční partnery,“ připomněla s tím, že sama na tyhle pozvánky nezapomíná při každém setkání už nyní. Výročí ukončení první světové války přitom hejtmanka považuje za velmi zajímavé téma i pro běžné návštěvníky ze zahraničí. Jako důležité vidí i zapojení do harleyářských oslav.

„Akce dostane podporu od ministerstva pro místní rozvoj – a také Praha to bude točit ve svých materiálech,“ konstatovala s tím, že na paměti je třeba mít nejenom fakt, že všechny cesty do Prahy vedou přes Středočeský kraj, ale i to, že lidem, kteří zrovna nehledají pětihvězdičkový hotel, může kraj nabídnout zázemí.

Vzájemné vysvětlování a vyjasňování názorů nakonec nalezlo odezvu při schvalování koncepce činnosti Středočeské centrály cestovního ruchu zastupitelstvem. Jednačtyřicet rukou se zvedlo pro, pětice zastupitelů se zdržela hlasování. A proti? Nikdo.

Noc strávená na zámku? Něco úžasného! Za okruhy, na které se při přípravě turistické sezony 2018 má její tým nejvíce zaměřovat, si ředitelka Středočeské centrály turistického ruchu Nora Dolanská stojí. Na základě svých zkušeností i aktuálních kontaktů s lidmi z branže je přesvědčena, že nabídka možností podívat se po místech spojených se vznikem republiky bude zajímavá i pro některé turisty z okolních zemí.

Projekt šlechtického ubytování s nocováním na zámcích pak nabízí obrovský potenciál ve chvíli, kdy zahraniční cestovní kanceláře hledají neokoukané podněty a pátrají po nových možnostech, jež by mohly nabídnout svým klientům. A ukázat památky jako objekty, kam lze nejen přijít na prohlídku, ale dá se v nich i bydlet? S možností vlastního zážitku? Úžasné! Příznivé ohlasy už Dolanská zaznamenává. „Ředitelé zahraničních zastoupení organizace Czech Tourism si žádají rozpracování nabídky,“ připomněla.

Také využít středočeského zázemí k nabídce pro studenty středních i vysokých škol pořádajících rozlučková či inaugurační setkání se podle ředitelky přímo nabízí. Právě tuhle skupinu může oslovit zdejší nabídka tří a čtyřhvězdičkového ubytování s možností snadných výletů do Prahy.

Využít objekty v horách? Nápad bez odezvy

Myslet by se mělo nejenom na přijíždějící turisty, ale i na obyvatele středních Čech, připomněl v rámci debaty krajských zastupitelů o rozvoji cestovního ruchu Pavel Hubený (KSČM). Podle jeho názoru by nemělo zůstat u toho, že se nově vzniklé Středočeské centrále cestovního ruchu svěřuje správa rozhledny Čížovka na Mladoboleslavsku a sportovně rekreačního areálu Vrchbělá v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Podobně by kraj měl podle jeho slov naložit s některými z rekreačních zařízení svých organizací. Objekty v horách, které byly dříve určeny k podnikové rekreaci, nyní neslouží.

Hubený navrhl, aby se kraj nezbavoval všech, ale vybral tři, které si ponechá a svěří do správy turistické centrále. „Tři Sekery, Albrechtice a Josefův Důl,“ navrhl Hubený lokality, které by považoval za nejvhodnější. V nich by pak bylo možno nabízet pobyty pro školy a školky za přijatelné ceny, stejně jako je využívat k rekreaci pro zaměstnance kraje či pro obce a města, míní zastupitel, podle jehož úsudku nic nebrání tomu, aby žadatelům o příspěvek na ubytování při různých rekreačních akcích nebo třeba při lyžařském výcviku kraj nabídl přímo ubytování. Objekty sice nezáří novotu a nenabízejí luxus, protože jsou poplatné době vzniku – nicméně těm, kteří nedojedou do Alp, by prý posloužily.

Tenhle podnět zůstal bez odezvy. Hubený připustil, že se svým nápadem nepochodil ani v majetkové komisi. „Nebyl tam příznivý náhled na věc,“ konstatoval. Naopak souhlas prý zaznamenal ze strany některých radnic. Takový starosta obce Hudlice na Berounsku, ten by kývl hned. Jmenuje se totiž – Pavel Hubený.

Autor: Milan Holakovský

20.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 850 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel / vychovatelka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o práci s dětmi ve věku 18 měsíců - 3 roky., , Požadujeme středoškolské vzdělání nejlépe pedagogického směru, popř. zdravotnické vzdělání,, nebo maturant s kurzem pracovníka v sociálních službách., , , Pracovní doba: 6:30 - 15:00 hod., 7:45 - 16:15 hod.. Pracoviště: Dětský rehabilitační stacionář, kladno, příspěvková organizace, Dánská, č.p. 2344, 272 01 Kladno 1. Informace: Jitka Teryngerová, +420 312 682 293.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky nebo emailem Pondělí až pátek od 7:00 do 15:00 hod. , , Dobrý zdravotní a psychický stav, bezúhonný, 30 dnů dovolené a 5 dnů indispozičního volna , Bc. pedagogického směru, vhodnější pro muže - mužská věznice , , Zaměstnanecké výhody: výhodné stravování, příspěvek na rekreaci. , , Místo výkonu práce: VSČR Věznice Kuřim 664 34.. Pracoviště: Věznice kuřim, Blanenská, č.p. 1191, 664 34 Kuřim. Informace: Vladimír Freiberg, +420 541 555 210-211(Po-Pá7-15:00hod.),602 783 959.

Administrativa - Nabízím zajímavé prachy 20 000 Kč

Nabízím možnost zajímavého přívýdělku 200 -300 Kč za hod. Občasné psaní na PC - přímý diktát textu. Upřednostním nabídku kvalitní češtiny a hovorové angličtiny. Nabídky prosím posílejte na e-mail

Služby - Obsluha na ČS 24 000 Kč

Hledáme obsluhu na ČS v Praze 9 a 10, na HPP, praxe na pokladně vítána. Požadujeme spolehlivost, komunikativnost, měs. plat 24.000 až 26.000 Kč, nástup možný ihned. Možnost i jen nočních směn, nutná vlastní doprava.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senioři z Domova seniorů Drachtinka, ilustrační foto
2 7

Více než čtvrtina důchodkyň v Česku trpí chudobou. Mají nižší penze než muži

Ilustrační foto.

V Brně se střílelo. Jeden muž je ve vážném stavu, policisté útočníka zadrželi

Na dálnici v Německu havaroval cadillac amerického prezidenta Eisenhowera

Poblíž Stuttgartu došlo k pikantní nehodě. Na bok se tam převrátila limuzína, která patřívala 34. prezidentovi Spojených států amerických. Stalo se tak při páteční havárii kolony pěti vozidel na německé dálnici A5.

Kiskův požadavek, Sarkozyho zadržení a Drahošův spolek: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Hodnota Facebooku klesla o 40 miliard dolarů. Zuckerberg půjde před komisi

V pondělí klesly akcie Facebooku téměř o 7 procent. Pokles pokračoval i po otevření americké burzy, v úterý se hodnota snížila o další více než dvě procenta. Podle agentury Reauters znepokojilo investory podezření ze zneužití dat uživatelů Facebooku k politickým účelům.

Sir Ringo Starr: princ William povýšil do šlechtického stavu bubeníka Beatles

Richard Starkey, známější pod pseudonymem Ringo Starr, se zúčastnil úterní ceremonie v Buckinghamském paláci v Londýně společně s manželkou Barbarou Bachovou. Jeho kolega z legendární britské skupiny Beatles, Sir Paul McCartney, se téže pocty dočkal v roce 1997.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT