Dělníci zahájili práce už minulý pátek, na místo činu se vrátili pak i v pondělí, kdy už Na Smetance byly desítky protestujících lidí. Nespokojení obyvatelé druhé pražské městské části sice podporují myšlenku rekonstrukce areálu hřiště pro žáky základní školy, ale zároveň požadují zachování zeleně.

Představení nového lesa Arborka v Satalicích.
Duby, lípy, habry, javory a buky. Stihne Praha vysadit milion stromů?

„Stromy jsou i dle posudků MČ Praha 2 zdravé, vzrostlé a žijí na daném místě již více než 60 let. Javory jsou vysoké 13 a 14 metrů s průměrem koruny 10 metrů. Stromy stojí v pražské památkové zóně a v zóně se zvýšenou ochranou zeleně. Stromy plní významnou estetickou funkci,“ píše Lukáš Teklý, iniciátor e-petice.

Opoziční zastupitel Jaroslav Němec (Piráti) kritizuje současné vedení radnice za to, že projekt po bývalých radních (většinou v obou případech disponuje ODS v čele se starostkou Janou Černochovou) nepřepracovalo a nepřizvalo architekta. Projekt byl vysoutěžen za 25,6 milionu korun, nyní cena kvůli vícepracem přesáhla třicet milionů.

Zdeněk Hřib (Piráti) zasadil strom. V trojské botanické zahradě se stal pátým primátorem, který se zapojil do projektu Kořeny osobností.
Hřib se zapojil do projektu Kořeny osobností. Strom má už pět primátorů

Podle Němce za to může zbrklá příprava projektu. „Stavba je prodražena, jelikož bylo třeba sanovat staré sklepy, které nebyly v projektové dokumentaci. Přitom se o nich vědělo,“ uvedl opoziční politik na své facebookové stránce. Nelíbí se mu ani drahá stavba šaten.

Proti stromům stála bezpečnost dětí

Hlavním problémem je však údajný úbytek zelené plochy. Opozice tvrdí, že původně bylo Na Smetance 23 stromů a 12 keřů. „Nyní tam bude nafukovací hala a místo vzrostlého zdravého javoru parkovací místo. Druhý javor musí ustoupit, jelikož při projektování hřiště nebyl brán na stromy ohled,“ dodal Němec.

Výsadba stromů v Budečské ulici.
Výsadba stromů přijde Prahu na miliardy korun. Jeden stojí i dvě stě tisíc

„Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala. A lidé, bydlící v sousedství Smetanky, jsou zvyklí tam chodit. Věříme, že i oni časem ocení sportovšitě vznikající pro školáky,“ řekl místostarosta pro oblast majetku Michael Grundler (TOP 09).

Praha 2 se kritice brání tiskovou zprávou, kde uvádí, že za poslední čtyři roky vysadila městská část přes 550 nových stromů do parků i ulic. A důležitost kontroverzního projektu radnice zdůrazňuje tím, že do hřiště TJ Sokol ve zmíněném parku nemůže investovat, neboť se jedná o soukromý majetek. „A že děti sportovat potřebují, na tom se shodneme snad všichni,“ poznamenal místostarosta Grundler. Radnice navíc chystá veřejnou debatu.

Stromovka.
Milion stromů vysadí Praha do osmi let. Ustoupí jim parkovací místa?

Na Smetanku přišel tento týden i primátor Hřib, který prohlásil, že stromy by klidně mohly na místě zůstat. Bude se ptát náměstka Petra Hlubučka (STAN), jak se dění na Vinohradech slučuje s magistrátním plánem na výsadbu milionu stromů v hlavním městě. Hřib také upozornil, že v jednom z javorů je ptačí hnízdo s mláďaty. Ornitolog doporučil, aby se nekácel do 25. července. Hřib už podle místní organizace Pirátů kontaktoval starostku Černochovou, která primátorovy dotazy ignoruje.

Internetová petice má ke středeční 17. hodině 2733 podpisů, hranice byla stanovena na pět tisíc. Občané se pak hodlají obrátit na vedení radnice, aby zabránili dalšímu kácení. Shodou okolností na území Prahy 2 na začátku června pracovníci Lesů hl. m. Prahy, magistrátní příspěvkové organizace, odstranili v Ječné ulici sedm akátů. Stromy byly však ve špatném zdravotním stavu a nahradí je nové stromořadí.

Zavřená zahradní restaurace v pražských Riegrových sadech.
V Riegrových sadech je dál mrtvo. Praha 2 chce opuštěné zahrádky získat