Kačera dostal Petr Myšák jako projev díků za svou pomoc. Zvíře obohatilo jeho chov a během necelých tří let se - více než 250 kilometrů od svého původního domova - stalo otcem desítek potomků. Před časem si však na kačera počíhala liška, která ho nachytala na louce a odtáhla bůhvíkam.

Statný pekingský bojovník ale svůj boj o život vyhrál a i když ho liška hodně pochroumala, tak se po týdnu vrátil domů. Mezitím, co se ve křoví asi dva kilometry od statku zotavoval ze zranění, vylíhlo se u Myšáků dvacet jeho nových potomků.

Zmoženou fenku ošetřili na veterinární klinice v Doksech
Fenka nemohla chodit a sotva dýchala. Týrané zvíře zachránil kolemjdoucí

Za necelý měsíc to budou tři roky od chvíle, co několika obcemi na jihu Moravy prošlo silné tornádo. Jednou z nejvíce poničených byla obec Hrušky, kde řádění živlů poškodilo na 200 domů. Když starosta SDH Hejtmánkovice Petr Myšák viděl v televizi dílo zkázy, tak spolu s dalšími vyrazil pomáhat.

„Kus práce jsme tam odvedli. Když mi nabídli, že si můžu z hejna chytit kačera, tak jsem si ho přivezl na omlazení chovu. A osvědčil se,“ pochvaluje si.

Zbyly jen krvavé fleky a peří 

Kačer chodil na volno nejen po hospodářství, ale kačeny vodil za sebou i po blízkém okolí. „Jednoho dne jsem ho ale nemohl najít. Akorát támhle (několik desítek metrů od domu, pozn. red.) jsem našel krvavé fleky a bílé peří. Myslel jsem, že už je po něm, ale přesně po týdnu mi volala manželčina kamarádka, že nějaký dobitý kačer se schovává ve křoví u nich před barákem. Tak jsem tam jel - a byl to náš Jaryn,“ popisuje Myšák setkání, ve které už nedoufal.

Pekingský kačer Jaryn toho už má za sebou hodně. Naposled se musel vypořádat s útokem predátora.Zdroj: Deník/Jiří Řezník

„Měl takovou radost, že mě vidí, že na mě hned začal syčet. Opravdu byl ale ve špatném stavu,“ vzpomíná hospodář. Kačer měl podle něj oškubaný krk a natolik pochroumané křídlo, že mu ho museli v kloubu ucvaknout. „Rána se zahojila, krk mu už začal obrůstat a už je všeobecně v lepší kondici. Ale stále to není ono - dříve tady lítal, běhal po louce, ale po té události se radši schovává, někam zaleze a je spíš apatický. Asi si prožil svoje. Ale zaplaťpánbůh, že přežil.“

V olomouckém útulku Ligy na ochranu zvířat je aktuálně přes 30 psů zabavených v množírně na Olomoucku
Psi jako továrna na peníze. Otřesný případ množírny z Olomoucka nemá v ČR obdoby

Podle Myšáka zachránila kačerovi nejspíše život jeho velikost. „Je to opravdu veliký bojovník, takhle urostlého kačera jsem ještě neměl,“ říká o Jarynovi, který dostal jméno po svém chovateli z Hrušek.

Po návratu čekalo kačera překvapení. „Než zmizel, tak obě naše kačeny seděly na vejcích a během toho týdne co byl pryč, se z nich vylíhlo celkem 20 káčátek,“ ukazuje výběh, kde každý pohyb bílé kachny kopírují její žluté děti.