„Práce na projektu Džbánov-Litomyšl probíhají podle smluvního harmonogramu. V současné době se zaměřujeme na vypracování prováděcí dokumentace a zahájili jsme proces kácení keřů a stromů. V nejbližší době zahájíme rekonstrukci plynovodu v délce 5,5 km z plánované trasy 7,5 kilometrů. I přes zásah plynovodu do mostních a silničních prací probíhají všechny činnosti podle plánu a avizovaný termín dokončení projektu je stále zajištěn,“ napsala v reakci pro Deník mluvčí Budimexu Diana Zyglewska.

Ostuda u hranic v Královci. Dokončená polská dálnice S3 marně vyhlíží napojení na českou D11.
Šéf ŘSD vysvětluje ostudu s D11 a vyloučením Poláků. Stavba nabírá zpoždění

Velmi podobně reagovalo na žádost Deníku také Ředitelství silnic a dálnic.

„Stavba dálničního úseku D35 Džbánov-Litomyšl probíhá od 8. 4. 2024, kdy bylo předáno staveniště stavby zhotoviteli, podle standardních postupů. Potvrzujeme, že doposud bylo zhotovitelem zahájeno kácení stromů, budování zařízení staveniště, zároveň byla zahájena činnost spojená se zpracováním realizační dokumentace stavby, a to konkrétně na přeložkách inženýrských sítí. V tomto týdnu také proběhl vstupní kontrolní den stavby za účasti zástupců dotčených orgánů a obcí, jemuž předcházela i další nezbytná jednání v terénu k zahájení činnosti zhotovitele,“ přisvědčila mluvčí pardubické krajské poobočky ŘSD Petra Drkulová.

Překvapený čtenář 

Václav Zelený se ve své fotoreportáži podivil nad tím, že staveniště už více než měsíc po slavnostním zahájení stále zeje prázdnotou. Tento úsek dálnice má být hotový v roce 2027, stejně jako navazující dálniční obchvat Litomyšle.

„V pondělí 8. dubna 2024 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slavnostně zahájilo stavbu nového úseku dálnice D35 Džbánov – Litomyšl. Onoho pondělí se na staveništi slavnostně klepalo kladívky na základní kámen. Od té doby uplynul měsíc a týden (k dnešku přesně 36 dní) a na staveništi se neděje vůbec nic. Nikde žádné zařízení staveniště, nikde žádné stroje, cedule označující stavbu, nikde žádní pracovníci, prostě nic. A přitom právě tato polská firma se nedávno chlubila, jak už je skvěle připravena na výstavbu dálničního úseku D11 k polským hranicím, tedy na zakázku, k níž dosud stále nedoběhlo výběrové řízení na zhotovitele,“ napsal mimo jiné.

Výstavba dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami, září 2023. Ilustrační snímek
Dálnice v roce 2024: Podívejte se, kde otevřou nové úseky, kde se začne stavět

A připojil fotoreportáž, pořízenou z trasy budoucí dálnice 14. května 2024. Zachycuje i kilometrovníky. Patrné už jsou naopak obrysy předcházejícího úseku dálnice kolem Vysokého Mýta, kde se staví už od podzimu a kde bude hotovo příští rok.

Minulý týden začala rovněž stavba úseku D35 z Ostrova, kde dálnice nyní končí, k Vysokému Mýtu.