O Velikonočním pondělí dříve do zoo

Na Velikonoční pondělí se již tradičně otevřou brány ostravské zoologické zahrady o hodinu dříve, tedy v 8 hodin. Během dne budou připraveny i nejrůznější aktivity pro děti i dospělé. Dopoledne se mohou návštěvníci těšit na velikonoční pomlázku s Hitrádiem ORION.

U expozice Na statku najdou malí i velcí zájemci stánek, u něhož si budou moci vyzkoušet, jak bylo těžké za dob našich prababiček pracovat s vlnou, jak se čistila, prala, česala a nakonec spřádala. Přijďte se přesvědčit, kolik práce to dalo, než se z obyčejné ovčí srsti staly ponožky, rukavice, čepice nebo svetr.

Kromě speciálního velikonočního programu budou probíhat i komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat.

Velikonoční trhy v centru

Ještě dnes můžete navštívit velikonoční jarmark na Masarykově náměstí v centru Ostravy. O jeho jarní výzdobu, kterému vévodí bříza vyzdobená kraslicemi a pentlemi, se postarali žáci Střední zahradnické školy Ostrava.
Více snímků naleznete v přiložené fotogalerii.

Velikonoční jarmark na Masarykově náměstí v Ostravě.

Tvůrčí velikonoční program v Dolních Vítkovicích

Doprovodný program v Dolních Vítkovicích je o víkendu orientován na Velikonoce. Ve Velkém světě techniky si budou zájemci moci vyrobit zajíčka nebo si vyvrtat madeirové vejce.

Malý svět techniky bude svátečně zaměřen také dnes a přímo o Velikonočním pondělí. 

Velikonoční strom v Porubě.Kraslicovník v Porubě Pestře ozdobená vrba je k vidění uprostřed Alšova náměstí v Porubě, která slouží jako obecní velikonoční strom nebo také kraslicovník či skořápkovník. Nejprve na ni „nastoupili" údržbáři z radnice a pověsili ozdoby, které donesli občané do informačního centra (spousta výrobků pocházela ze školek a škol). Od 14 až do 18 hodin poté dostala prostor veřejnost. „Přijel jsem až z Kunčic," nechal se slyšet Václav Škuta, jenž věšel vlastnoručně vyrobené kraslice z petflašek naplněné sladkostmi. Největší odezvu ovšem našel porubský velikonoční strom u dětí, pro které obvod přistavil schůdky, aby snáze dosáhly i na vyšší větve. „Jen si je na nich při zdobení musí rodiče z bezpečnostních důvodů hlídat," řekl mluvčí radnice Martin Otipka. 
Více snímků v přiložené fotogalerii. 

Výstava tatrovek v OC Nová Karolina 

Vysoké i nízké Tatry. Populární i neznámé modely. Sportovní i osobní vozy. Zkrátka legendární automobily značky Tatra z kopřivnické automobilky se na více než dva týdny usadí v ostravském obchodním a zábavním centru Forum Nová Karolina. Od pátku do neděle 30. dubna budou moci návštěvníci nahlédnout pod kapotu světově proslulým tatrovkám. O víkendech bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi včetně tematického fotokoutku, závodů RC autíček, kreativních workshopů či představení závodního týmu Bonver Dakar Project. Vstup je zdarma.

Oslava na Velikonočním ostrově ve Futuru

Znáte nejvíce velikonoční místo na světě? Koho napadl Velikonoční ostrov, nejzáhadnější kout planety, dostává pomyslnou jedničku. A právě na Velikonoční ostrov se můžete vypravit do obchodního centra Futurum v Ostravě.

Ještě dnes můžete zažít opravdové velikonoční dobrodružství, osvěžit se vánkem jižních moří a nasát tu pravou velikonoční atmosféru. Ve Futuru budou připravena hned tři stanoviště - na pláži Anakena si prohlédnete sochu moai, zaposloucháte se do polynéské hudby a zatančíte si typické ostrovní tance. Můžete zkusit vytvářet záhadné obrazce z písku či rozhýbat sochu moai po vzoru českého archeologa Pavla Pavla.

Na pláži Ovahu se bude plést velký tradiční karabáč. Hotové dílo pak poputuje kam jinam než na Velikonoční ostrov. A na ostrově Mota Nui, třetím velikonočním stanovišti obchodního centra, žije pták Manutara. A jeho vejce si po vzoru domorodců můžete vyzdobit.

Získat můžete také titul Ptačí muž. Tento titul již po staletí chtěl získat každý obyvatel Velikonočního ostrova. Stačí jen najít volně v prostoru schovaná vajíčka ptáka Manutara.

Akce na zámcích a na hradě
Jak kdysi probíhaly Velikonoce na zámcích, jak se stolovalo, jak byly prostory slavnostně vyzdobeny, a mnoho dalšího se dozvědí návštěvníci zámků Raduň a Hradec nad Moravicí.
Raduňský zámek bude otevřen od pátku do pondělí od 10 do 17 hodin.
Na zámku Hradec nad Moravicí si návštěvníci prolédnou interiéry s velikonoční a jarní tematikou od pátku do neděle od 10 do 16, v pondělí pak od 9 do 17 hodin. 

Hrad Hukvaldy nabídne o Velikonocích návštěvníkům pestrý program. Lidé se můžou v neděli těšit na cimbálovou muziku Gajdušek, chybět nebude ukázka pletení pomlázek. V pondělí si pak hlavně děti užijí ukázku výroby cukrové vaty s prodejem nebo malování na tváře s výukou.  

Městečko v Místku pobaví děti i dospělé

Velikonoce ve Frýdku-Místku budou tradičně veselé. Svátky jara město oslaví už pošesté na místeckém náměstí Svobody, kde vyrostlo Velikonoční městečko. Už od včerejška až do soboty láká na zajímavý program pro všechny bez rozdílu věku. Chybět nebudou prodejci tradičního velikonočního zboží a připraveno bude i bohaté občerstvení.

Po tři dny bude náměstí žít zábavným programem plným hudby a tanečních vystoupení, divadla, ale i her a soutěží. Na pódiu se vystřídá každý den několik kapel a souborů různých žánrů.

„Malé návštěvníky určitě zaujmou divadélka Ententýky, Kaňka a Kvelb theatre. Dospělým pomůže rozehnat jarní únavu folklorní soubor Ostravička a další živá hudební produkce. Cimbál uslyší v balkánském pojetí mezinárodního Danube Tria a tradičněji pak v podání cimbálové muziky Gajdušek. O rockovější tóny se postarají kapely Jablkoň, Ptakustik a Café Industriál. Skupina Camerata přenese návštěvníky svými tóny klidně až do středověku a na sobotu je připraveno velké koncertní finále Tomáše Kočka & Orchestru," láká Jakub Tichý z KulturyFM.

Závěrečný koncert přijde na řadu v sobotu od 17 hodin. Po celou dobu budou na náměstí také tvořivé a hravé dílničky, ve kterých si budou moci vyrobit velikonoční ozdoby, a chybět nebude ani dobový kolotoč. 

Netradiční hledání vajíček v Univerzitním parku

Pro děti, rodiče a všechny zvědavce je připravena karvinská rodinná akce Hledání velikonočních vajíček. Ta odstartuje v neděli v 15 hodin v místním Univerzitním parku a samotné hledání vajíček bude organizováno po menších skupinkách podle věku dětí. Těšit se můžete i na vystoupení capoeiry a na řadu soutěží o drobné ceny. 

Přijďte si nechat posvětit sváteční pokrmy

Také letos se v Českém Těšíně uskuteční na Bílou sobotu tradiční svěcení velikonočních pokrmů. Tradice, která souvisí se starou postní praxí, se uskuteční v 9 hodin ráno před tamním kostelem Nejsvětějšího srdce Ježíšova. V žehnaném košíku by kromě vajíček a uzenin nemělo chybět sladké pečivo, piškotový beránek, křen, chléb, ale lze přinést také vajíčka nebo mouku, ze kterých budou hospodyňky teprve péct. 

Zajíček bude čekat i na Pustevnách Milovníci přírody mohou o Velikonocích vyrazit na Pustevny. Zejména děti tam uvítá velikonoční zajíček a pozve je do své dílny, na naučnou zajdovu stezku s překvapením na konci, na velikonoční dobroty a další zajíčkovy aktivity. Velikonoční neděle na Pustevnách se uskuteční mezi 10. a 15. hodinou. „V případě nepříznivého počasí může být akce zrušena," upozorňují případné návštěvníky pořadatelé.