Sošky svatých bez hlav, zdevastovaný oltář a rozbitá skla dveří – to je jen výčet škod, které spáchal neznámý pachatel na kapličce v Hůře u Petrovic. Obyvatelé jsou bezohledným činem zděšeni.

„Přemýšlím nad tím, jaká je skutečná hodnota škody pro místní občany. Myslím, že ji nelze ani vyčíslit,“ přemítala starostka obce Jitka Dušková. Ve čtvrtek ráno se na křížové cestě ke kapli povalovaly rozbité střepy a dřevěné odpočívadlo v kopci se vandal pokusil zapálit. Odsouzeníhodný čin v obci rezonuje o to víc, že se nejedná o první pokus kapli zlikvidovat. Poprvé ji totiž měla na svědomí Státní bezpečnost.

Podle legendy nechal Obraz Panny Marie na místo vyvěsit mlynář Vencl. Ten se v lesích ukrýval před prusko-rakouskou armádou a modlil se, aby jej vojáci nenašli. Mlynáře nakonec nevypátrali. Rozhodl se proto na místě své skrýše pověsit obraz. Zanedlouho si místo oblíbil také místní farář, který si u vyvěrajícího pramene prý vyléčil tělesné neduhy. Záhy se to dozvěděli místní obyvatelé. Ti se zde začali scházet a na stromy věšeli obrazy. V roce 1925 Filoména Marková z dolní části Čermné na místě nechala postavit křížovou cestu.

V době hluboké normalizace, konkrétně v roce 1982, se tři místní muži rozhodli postavit malou kapli. Petr Dušek, Václav Vondra a Ladislav Bednář pochopitelně neměli svolení komunistického úřadů. Tajně a svépomocí do kopce postupně vyváželi všechen materiál a nakonec opravdu kapličku postavili. Po půl roce práce, 21. září 1982, místo tajně vysvětil farář Čeněk Ptáček. Už v zimě roku 1982 se však rozjela komunistická mašinérie a Státní bezpečnost vyslýchala občany z Petrovic okolí. Estébáci se psy poté obklíčili vesnici a lesní dělníci museli kapličku zbourat. Zbyl jen dřevěný přístřešek nad pramenem a schodiště ke kapličce.

Neznámy vandal zničil kapličku v Hůře u Petrovic, Foto: Obec PetroviceNeznámy vandal zničil kapličku v Hůře u Petrovic, Foto: Obec PetroviceZdroj: Deník/Karolína Velšová

Po pádu komunistické totality se Petr Dušek rozhodl postavit kapli podruhé. Další dva původní stavitelé Ladislav Bednář a Václav Vondra se znovupostavení bohužel nedožili.

Už 20. července 1991 obnovenou kapličku u Petrovic vysvětil královéhradecký biskup Karel Otčenášek. Na první mši se tehdy sešlo více než 700 věřících. Právě obnova kaple a slavnostní svěcení perzekvovaného biskupa Otčenáška bylo pro místní obyvatele symbolickou výhrou nad totalitním režimem.

Co se bude s kaplí dít nyní, se prozatím neví. Po vandalovi pátrá policie. O pomoc žádá také obec Petrovice. „Prosíme o jakékoliv informace a zároveň žádáme, abyste byli opatrní při návštěvě místa a jeho okolí. Všude okolo jsou střepy, hrozí tam nebezpečí vám i dětem,“ upozornila starostka města.