Za první tři čtvrtletí loňského roku se na jižní Moravě živě narodilo o 138 dětí více než ve stejném období v roce předchozím, a to 10 320. „Dřív sňatky a narození dítěte lidé odkládali do staršího věku. Rodiče se zaměřovali na nové možnosti, kariéru, cestování. Teď se toho už částečně nabažili a vrací se k tomu, že chtějí mít děti. Často víc než jedno,“ vysvětlil nárůst demograf Milan Jeřábek z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dodal, že v kraji je vývoj relativně stabilní.

Významný nárůst počtu dětí zaznamenali porodníci především v některých okresních nemocnicích. Ještě v roce 2011 rodilo ve vyškovské porodnici 580 žen. Loni a předloni se jejich počet zdvojnásobil. „Tehdy v naší porodnici porodilo více než tisíc žen. Poslední roky u nás porodí zhruba 450 žen, pro něž nejsme spádová nemocnice. Z toho něco málo pod sto žen je ze Slovenska,“ sdělil primář gynekologicko-porodnického oddělení Josef Eim.

Přibývá novorozeňat

- Ve znojemské porodnici se loni devětkrát narodila dvojčata. Z 958 novorozenců se 31 jmenuje Jakub.
- V Nemocnici Milosrdných bratří odrodili 2085 novorozenců.
- Jedním z trendů je, nechat si dítě po porodu co nejdéle na svém těle.
- Budoucí matky své požadavky dávají do porodního plánu. Rekordmani už přesáhli čtyřicet stran.

Více porodů zaznamenali i v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. „V loňském roce jsme jich měli 2085, což je o 116 více než v roce 2017,“ uvedla vrchní sestra nemocnice Drahomíra Danielová.

Na rozdíl od přirozených porodů počet císařských řezů naopak klesl. Například v boskovické porodnici pod pětinu ze všech porodů. „Co se týká trendů dnešní doby, nejvíc si ženy přejí nechat dítě po porodu co nejdéle na svém těle. Setkali jsme se i s neobvyklým požadavkem, kdy byl zájem o takzvaný lotosový porod – jedná se o ponechání placenty na pupeční šňůře do doby, než pupečník sám odpadne. Tento způsob ale neumožňujeme,“ řekla staniční sestra Pavla Živná.

Požadavky na vedení porodu se mezi matkami výrazně různí i ve Vyškově. „Nicméně rapidně narostly. Utěšuji personál tím, že zatím rodičky chodí pouze s jedním porodním plánem cca na jednu až dvě stránky A4, rekordmani však už přesáhli stran čtyřicet. Snažíme se ale, pokud to lze, přáním vyhovět,“ zmínil Eim.

Jména rodiče preferují tradiční. Častí jsou v kraji Jakub a Eliška. Potvrdili to i ve znojemské porodnici. „Jakubů bylo jednatřicet. Druhá nejčastější chlapecká jména byla Matyáš a Adam. Nejčastějším jménem děvčátek bylo Eliška, Adéla, Ema či Natálie,“ doplnila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

MARIYA OSTRENKOVÁ