„Karlův most je v rukou těch nejpovolanějších, což si národní kulturní památka s obrovskou historickou kulturní a společenskou hodnotou pro všechny Čechy jistě zaslouží. Musíme zachovat původní vzhled i barevnost kamenů, aby i generace po nás ocenily jeho staletou krásu a mohly se po něm projít. Proto přesně na všechny kroky dohlédnou špičkoví experti na kamenné stavby,“ řekl Scheinherr.

Oprava lícového zdiva navazuje na předchozí rekonstrukci mostovky Karlova mostu před deseti lety. Podle vyjádření magistrátu to bude „jedna z nejdůležitějších a nejsložitějších rekonstrukcí, která Prahu čeká v následujících letech“. Také speciální komise v čele s Scheinherrem by měla pomoci k tomu, aby při postupu schvalování ani následné rekonstrukci „nevznikl jakýkoliv prostor pro chybu“, jak uvedl mluvčí Vít Hofman.

Nově zřízená komise poprvé zasedne do dvou měsíců a prvním bodem programu by mělo být spárování jednotlivých kamenů. Členové se budou také věnovat tomu, jakým způsobem začne nezbytná diagnostika kamenů na mostě. „Na základě výsledků diagnostiky následně komise určí tu nejlepší možnou variantu způsobu samotné rekonstrukce a pak bude znám přesný časový harmonogram,“ dodal mluvčí Hofman.

Staré spory kvůli rekonstrukci

Mezi devíti členy komise jsou kromě Scheinherra ještě magistrátní úředníci a vysokoškolští experti i nezávislý odborník Daut Kara, jenž působil ve firmě Mott MacDonald, která měla v roce 2010 zmíněnou rekonstrukci Karlova mostu na starosti. Tehdy byly některé etapy oprav či zvolený materiál (třeba kamenická huť) na rekonstrukci oblíbené turistické památky místními obyvateli a podnikateli kritizovány. Politici se dostali do sporu rovněž s památkáři.

„Po všech diskusích o Karlově mostu by obyvatelé Malé Strany mohli trochu přimhouřit oko,“ prohlásil tehdejší radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). Současné vedení hlavního města pravděpodobně doufá, že se podobné excesy díky komisi nebudou opakovat. Její předseda Scheinherr navíc může případně přizvat další odborníky podle projednávaných témat.