Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stát epidemiologickou situaci v Moravskoslezském kraji nepodcenil. Ministerstvo se s námi nebaví, oponuje předseda Svazku měst a obcí okresu Karviná a starosta Horní Suché Jan Lipner.

Tvrdíte, že chytrá karanténa nefunguje a v testování lidí je chaos. Už jste tlumočili svůj názor přímo na ministerstvu? Jaká byla odpověď?
Bohužel k tomu nikdo neměl příležitost. Dlouhodobě je problém komunikovat s někým z Krajské hygienické stanice (KHS) či ministerstva zdravotnictví. Když už se dovoláte, nejsou schopni vám pomoci, nebo poradit. Zkušenosti máme jak z doby vyhlášeného nouzového stavu, tak v „neodpovědích“ na e-maily. Ministrovi zdravotnictví psalo několik starostů, byl pozván na Karvinsko, bez reakce. My nejsme vůbec nadšeni komunikací přes média. Ale tady už jde opravdu o zdraví…

Tušíte, zda se KHS zabývá vylepšením fungování tzv. chytré karantény? Má podle vašich zkušeností dostatek lidí pro testování?
Žádné. To byl ostatně jeden z důvodů, proč starostům došla trpělivost. My nemáme téměř žádné informace a ty zasílané jsou hodně zvláštní, čísla kolísají a nevíme, čemu věřit. Zatím máme jen proklamace, že vše funguje, ale realita je podle nás jiná.

Starostové odmítají plošnou karanténu pro Karvinsko. Nebyla by však účinným řešením?
Plošná karanténa na Karvinsku by možná zpomalila šíření viru mimo region, situaci v něm by ale nevyřešila. My v tom ale hlavně vidíme poněkud jiné zájmy než o zdraví našich obyvatel. Někde se v tom schovává zase to, co vláda nechce přiznat – totiž že za koncentraci nákazy nemohou „neukáznění horníci, kteří chodí na pivo“, jak bylo prezentováno, ale vláda sama. To, co by mohlo pomoci nejvíc, je nepředstírat, že máme problém pod kontrolou. Hned na začátku se měla zastavit těžba, a tím by se předešlo současným problémům. Je zajímavé, že soukromé podniky svou práci zastavily, ale státem vlastněný podnik ne. Mělo být nařízeno plošné testování v OKD a měly být použity správné testery. Mělo se hlídat, zda je dodržována karanténa. Krizový štáb MSK byl ubezpečován, že to „hygiena“ má ve svých rukou. Ovšem výsledek je jiný.

Vládu žádáte o vznik speciálního sociálního programu pro oblast Karvinska, včetně toho, aby kabinet řešil situaci po dokončení útlumu těžby. Co si pod tím představit?
V prvé řadě bychom chtěli, aby se zvýšil počet testovaných lidí. Máme zprávy, že na dole ČSA jsou například testováni jen horníci, kterých se netýká výluka. Zbytek jím neprojde. To fakt není „chytrá“ karanténa. Ale důležitější je ekonomika. Ministerstvo financí například vůbec nepochopilo, že má přes svůj podnik Prisko řídit OKD. Nejen útlum těžby, ale například i revitalizace areálů již uzavřených dolů. Starostové se měsíce marně snaží setkat k tomuto „pohornickému tématu“ s vedením OKD, to se vždy řádově v hodinách před schůzkou z této omluví… Tady jsou nutné obrovské investice do řešení života tohoto okresu po ukončení hornické činnosti tak, jak jsme toho svědky v hornických (či spíše pohornických) státech Evropy.