Podle primáře hematologické ambulance Daniela Janka k těmto situacím dochází v tomto období pravidelně. „Tyto urgentní stavy jsou nárazového charakteru, není to systémová záležitost. Nicméně letní období je na to vždycky náchylnější, zejména s blížícími se prázdninami, například proto, že dárci čerpají dovolenou,“ vysvětlil primář Daniel Janek s tím, že situaci však není třeba zbytečně dramatizovat.

Počet dárců se však nikterak dramaticky nemění a krev lze získat jak od těch zkušených, tak od prvodárců. V letním období je větší spotřeba krevních konzerv z několika důvodů. „V tomto období může být více úrazů, více operací nebo hromadná dopravní nehoda. Tím pádem vzniká náhlé akutní potřeba,“ potvrdila mluvčí Nemocnice v Karviné-Ráji Radmila Fleischerová. Zároveň doplnila, že tato sháňka se momentálně týká všech krevních skupin bez rozdílu.

Nejžádanější jsou mladí dárci

Na pobočce Krevního centra v Havířově je poptávka po dárcích stejná. „Jako každý rok v létě, tak i letos dárce stále sháníme. Vyjíždějí například kolaři a bruslaři, kteří často neodhadnou rychlost a krev je v těchto rizikových situacích nutná. Přijímáme dárce všech krevních skupin, lidé chodí, nicméně stále je to málo,“ prozradila Magda Pochotiolová z Krevního centra v Havířově.

Největší poptávka je po dárcích mladých, například lidech okolo osmnácti let, kterých je nejméně.

Jak řekla Karin Škutová z bohumínské pobočky Krevního centra, nejvíce chodí darovat krev lidé starší 45 let, mladých ubývá. „Proto bychom je rádi oslovili a přesvědčili, aby přišli krev darovat. Proto také dlouhodobě děláme propagaci na školách,“ doplnila Škutová.