"K návrhům, že je nutno vyhlásit pro okres Karviná plošná karanténní opatření, uvádíme, že situace na Karvinsku není nová," napsali hygienici. Připomněli, že první ohnisko ve společnosti OKD na Karvinsku, které bylo v Dole Darkov, řešila KHS od poloviny května. Celkem tam hygienici zaevidovali přes 500 nakažených.

„Samozřejmě situaci na Karvinsku trvale monitorujeme, vyhodnocujeme vliv přijatých opatření v lokálních ohniscích a jsme připraveni okamžitě reagovat na případný další vývoj,“ uvedla k situaci ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová.

Svrčinová doplnila, že na Dole Darkov by se již další nově nakažení neměli objevovat. „Nyní se tedy řeší ohniska na dolech ČSM Jih a Sever, kde bylo po plošném testování zaměstnanců dáno 700 do karantény, protože jim vyšly pozitivní testy. Zároveň i jejich rodinní příslušníci skončili v karanténě a probíhá jejich testování,“ upřesnila.

Bezpříznakoví nakažení 

Zajímavostí je, že 90 procent pozitivních osob je na Karvinsku spíše bezpříznakových nebo mají pouze lehký průběh onemocnění. "Očekáváme uklidnění situace v souvislosti se zastavením těžby na šest týdnů v dolech ČSM Jih a Sever,“ shrnula Svrčinová.

Podle hygieniků je pak roznášení nemoci zmírněno a mimo okres Karviná se nešíří. „V sousedících okresech Ostrava a Frýdek-Místek jsme zaznamenali nárůst v řádech desítek případů. Zahrnují však převážně rovněž horníky z OKD a jejich rodinné příslušníky. V ostatních okresech Moravskoslezského kraje, ani v jiných krajích, ohnisko na Karvinsku nepředstavuje reálné epidemiologické riziko,“ doplnila krajská hygienička.

 "Z uvedeného vyplývá, že za současné situace, kdy ohnisko nákazy v OKD je známé a lokalizované, pozitivní osoby včetně svých kontaktů jsou v domácí izolaci, nadále platí, že není z epidemiologického hlediska nutné vyhlašovat v celém kraji nová plošná karanténní opatření," uvedla KHS.

Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Na Karvinsku bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí.