Karvinský rodák Radim Slabý je teprve třetí osobností, která se může pochlubit tímto oceněním. Odborník na úpravy okrasných ploch, parků i zahrad, zakladatel arboreta v Karviné a arboreta Makču Pikču Paseka na Olomoucku, získal v internetové hlasovací anketě 8456 hlasů od veřejnosti. A co to pro něj osobně znamená?

„Znamená to pro mě hodně. Když si uvědomím, kolik lidí na mě myslelo právě ve chvíli, kdy je tazatelé oslovili… Potěší to,“ říká Radim Slabý. Podle něj tato anketa dokáže zviditelnit lidi, kteří něco smysluplného dělají.

„Čím jsem já lidi oslovil? Chci věřit, že jsem lidi oslovil svou prací, kterou mám za sebou, a na kterou se hodně lidí jezdí k nám do arboreta podívat,“ říká Radim Slabý, který žije obci Pasek nedaleko Sovince na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

close Botanik Radim Slabý byl zvolen Osobností Moravy 2018. info Zdroj: www.furtovnik.cz zoom_in

Před lety na okraji Karviné vybudoval arboretum Kouzlo zahrad. Jeho dílo se prezentovalo v televizi, často se objevoval v televizním pořadu Zahrada je hra. Před 12 lety ale přesídlil na Rýmařovsko, kde ze skládky vytvořil arboretum a okrasnou zahradu Makču Pikču.

„Proč jsem do toho šel? Když jsem dělal první zahradu, říkal jsem si, že druhou takovou už neudělám. Jo, ta předsevzetí… No a pak jsem poznal tuto parcelu, kde lidé v nádherném místě udělali obrovský binec, skládku a já si řekl, že to změním. Chtěl jsem něco vytvořit v prostředí, které někdo beznadějně zničil,“ vypráví Radim Slabý.

Dnes se věnuje arboretu, pěstuje skalničky a trvalky. Pořádá exkurze, přednáší.

Kdo zatím ocenění získal:

Karvinský rodák Radim Slabý je teprve třetím Moravanem, kdo zatím ocenění získal. V roce 2016 to byl učitel, novinář, publicista, spisovatel, scenárista a dlouholetý šéfredaktor Slováckého deníku Jiří Jilík. Vítězem loňského ročníku a Osobností Moravy pro rok 2017 se stal známý hudebník, primáš a umělecký vedoucí souboru Hradišťan, Jiří Pavlica.

Anketu Osobnost Moravy vyhlašuje a pořádá spolek Moravská národní obec. Dalšími oceněnými byli: Gustav Aulehla, fotograf a olomoucký rodák nyní žijící v Krnově, novinář, šéfredaktor Horáckých novin – „listu západní Moravy“, Petr Chňoupek. Dále novinář, fotograf, autor dramatických a písňových textů, spisovatel, vedoucí slovesné redakce Českého rozhlasu Olomouc a rozhlasový dokumentarista, Miroslav Kobza a uznávaný restaurátor starožitných kočárů, zakladatel a ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr.