Město nastínilo možné řešení historického jádra Prostějova v okolí Společenského domu (KaS).

Zásadní informací je, že se radní rozhodli pro rekonstrukci KaSka a upustili tak od možnosti jeho demolice.

V místě současného parkoviště v prostoru někdejší sodovkárny by pak měl vyrůst nový parkovací dům.

Odpudivou městskou tržnici by pak měla nahradit zcela nová stavba. Předpokládané zahájení stavebních prací je na jaře roku 2020.

Bývalý Domov řádových sester v Prostějově v Lidické ulici - 9. března 2019
Děsí děti i dospělé! Z ruiny v Lidické má vzniknout komunitní dům pro seniory

Bourat se nebude

Dlouhodobě diskutovaným tématem mezi politiky, ale také občany města, je osud Společenského domu.

Městští radní rozhodli, že se bourat nebude, ale proběhne kompletní rekonstrukce chátrající budovy.

"Stav budovy je opotřebený, nikoliv neprovozuschopný. Samozřejmě se jedná o budovu postavenou v roce 1989, která má tomuto datu odpovídající stav. Rekonstrukce by měla odhadem stát okolo 190 milionů korun," informoval Jiří Rozehnal, náměstek primátora, a dodal: "Potřebujeme kulturně společenské centrum, ne další obchodní centrum.

V loňském roce bylo v KaSku sto čtrnáct různých akcí. Jeho funkce je pro město potřebná."

Současné vedení města vyhodnotilo, že rekonstrukce bude finančně méně náročnější alternativou, než demolice a výstavba nové budovy.

"Zbourání a stavba nového kulturního centra by byla dvakrát až třikrát dražší," komentoval Rozehnal. V současnosti pokračuje příprava podkladů pro zadání projektové dokumentace na rekonstrukci Společenského domu.

Vypuštěný rybník Bidelec v Plumlově - 19. 3. 2019
Proč je rybník Bidelec už dlouho bez vody? Čeká jej oprava hráze

Bude vypsána soutěž

Budoucí podobu roky zanedbávaného historického centra by měla vyřešit architektonická soutěž. Jedná se o prostor mezi Společenským domem, tržnicí a bývalou sodovkárnou.

„Pracujeme na návrhu zadání architektonické soutěže. Před zadáním soutěže bude návrh projednán se všemi předsedy zastupitelských klubů. Budeme se zabývat samozřejmě i připomínkami ze strany veřejnosti,“ říká náměstek primátora Jiří Rozehnal.

"Parkovací dům a tržnici budeme řešit v návaznosti na výsledky architektonické soutěže. Předpokládáme vyhlášení v květnu letošního roku. Zadání projektové dokumentace na rekonstrukci Společenského domu předpokládáme ve druhé polovině letošního roku a počátek samotné rekonstrukce v jarních měsících roku 2020,“ dodává Rozehnal.

Akce v rámci Keltského telegrafu se konají po celé republice. Ilustrační foto
Těšte se na zářící signály v krajině. Keltský telegraf ožije i na Prostějovsku

Opozice ve shodě

Dlouholeté spory mezi radniční koalicí a opozicí týkající se plánů Manthellanu a budoucnosti KaSka, se tak zdají uhlazeny.

Opoziční zastupitel a lídr hnutí Na rovinu! Aleš Matyášek také trvá na vypsání architektonické soutěže.

"Chceme, aby město poprvé v historii spolupracovalo s Českou komorou architektů a vypsalo otevřenou veřejnou architektonickou soutěž. Ta by měla svým zadáním pojmout celé centrum města s důrazem na vyřešení všech aktuálních problémů centra, jako je neutěšený stav tržnice a vlastně celého prostoru Špalíčku," vyjádřil se již před časem Aleš Matyášek.

"Vypsáním soutěže získá město množství architektonických návrhů, ze kterých může s pomocí odborné poroty vybrat ten optimální. Celé to zadání architektonické soutěže musí být výsledkem širokého konsensu napříč politickým spektrem za účasti veřejnosti," doplnil Matyášek.

Koniklece na Vinohrádku u Plumlova - 19. 3. 2019
Na Vinohrádku desítky konikleců, na Vápenici stovky. Za ničení hrozí pokuta

Dosáhnou na dotace?

Plánované stavební úpravy budou pro městskou kasu hodně náročné. Rekonstrukce Společenského domu je nákladově odhadována na 190 milionů korun. Výstavba parkovacího domu přijde odhadem na 85 milionů a nová tržnice spolkne odhadem dalších 15 milionů.

"Samozřejmě bychom rádi dosáhli na nějaký dotační titul. V současné době ale ještě nejsou vypsány. Možnosti monitorujeme a v případě, že bude příslušný dotační titul vypsán, tak se o něj přihlásíme," ujistil veřejnost Jiří Rozehnal.

Volby. Ilustrační foto
Mimořádné volby? Skřípov dal důvěru starostovi, v Hrušce je situace nečitelná