Všichni to byli muži z východních Čech. Počet kastrací nijak nevybočuje z běžného ročního průměru. Na letošní rok plánují další zákroky. V poslední době se ale na oddělení stále častěji obracejí devianti a pedofilové ze zahraničí. V jejich rodné vlasti jim podle nich nedokážou pomoci.

„Pokud nejste usvědčený zločinec, tak vás nikdo v Anglii léčit nebude,“ svěřil se Deníku v exkluzivním rozhovoru 44letý vládní úředník z Anglie, který je dodnes v kontaktu se specialistkou na sexuální deviace Želmírou Herrovou z psychiatrické léčebny v Havlíčkově Bodě. Během krátké doby po ní chtěli informace o kastraci už tři Angličané a jeden Maďar.

Vládní úředník z Anglie se Deníku svěřil pod podmínkou, že list nezveřejní jeho jméno. Je vůbec prvním člověkem ze západní Evropy, který se v Brodě začal léčit, ale kvůli penězům musel léčbu přerušit. Přestože trpí sexuální agresivitou a potřebuje tlumicí léky, už několik týdnů je bez léčby. Jeho nebezpečnost přitom roste.

Potřebuje injekci za devět tisíc

„Když to na něj přijde, potřebuje uspokojení okamžitě bez namlouvání a mazlení. Je sice zaměřen na ženy, ale je mu jedno, jakého jsou věku. Celý život ho spíše provázela touha po malých holčičkách,“ upozornila Želmíra Herrová. Deviant z Anglie zažívá muka, protože se ve své vlasti nemůže dostat k lékům, které nutně potřebuje. Na vině je tamní systém.

Vládní úředník z Anglie se lékařce Herrové ozval poprvé asi před rokem, když se na Českou republiku snesla kritika ze strany EU kvůli kastracím. O problém se zajímala i média v Anglii, kde kastrace nejsou zakázané, ale lékaři je z etických důvodů prakticky neprovádí.

„Angličan si kastraci přál, ale navrhli jsme mu léčbu, která je pro něj méně radikální. Dostal injekci, která utlumí jeho sexualitu na tři měsíce. Lék snižuje hladinu testosteronu,“ vysvětlila Želmíra Herrová.

Problém je v tom, že léčba pro nepojištěného cizince je u nás finančně náročná. Za dva dny péče zaplatil dvacet tisíc korun. Jen injekce stojí devět tisíc korun a její účinky už vypršely. Cizinec nemůže do Česka jezdit tak často, protože na to nemá dost peněz. Už jednou se ocitl na pokraji spáchání zločinu. Teď jeho tělo trpí znovu a on s nadějí vzhlíží k lékařce z Havlíčkova Brodu. Ta mu poslala informace o léku, aby si ho mohl v jeho vlasti vyzvednout.

„Nikdo mi ho doma nepředepíše, protože se u nás používá pouze na léčbu rakoviny prostaty a tu já nemám,“ vysvětlil Angličan.
Podle Želmíry Herrové zažívá její klient kvůli léku tak velké peripetie, že znovu uvažuje o kastraci. I tu by chtěl podstoupit v Havlíčkově Brodě. Má to ale háček – peníze. Samotný výkon stojí asi pět tisíc korun, ale celková péče přijde na padesát tisíc korun. Pokud není v Česku pojištěn, bude muset uhradit celou částku. Tuzemské pojišťovny ale cizincům zdravotní pojištění za určitých podmínek nabízejí.

Elektrošoky Herrová neuznává

Deviant z Anglie se v současné době nijak neléčí. Doma mu navrhli pouze takzvanou kognitivně–behaviorální terapii. Tu Želmíra Herrová neuznává, protože je nedůstojná a málo účinná.

„Ukazují jim například obrázky nahých holčiček a při tom jim dávají elektrické šoky. Po odeznění této terapie je pacient tam, kde byl,“ vysvětlila Herrová. Účinnou injekci, která se také u nás používá na léčbu rakoviny prostaty, ale i na utlumení sexuálních deviantů, dostávají například i třináctiletí devianti. Lékařka Herrová má takové čtyři pacienty.

Jeden z nich je z Vysočiny a všichni jsou to agresoři, kteří už měli problémy se zákonem. Co bude dál s vládním úředníkem z Anglie, netuší ani on sám. V Havlíčkově Brodě pro něj vypracovali podrobnou zprávu o jeho deviaci, kterou mu nechali přeložit do angličtiny. Je ale otázkou, jestli mu bude něco platná. Dva ze tří Angličanů, kteří se na lékařku z Brodu obrátili, už jsou ve vězení.

Želmíra Herrová pravidelně upozorňuje na špatný systém péče o devianty v okolních státech, kteří ohrožují bezpečnost lidí také v České republice., Velké problémy jsou podle ní stále na Slovensku, odkud byl i pedofil Antonín Novák, který znásilnil a zavraždil devítiletého Jakuba z Havlíčkova Brodu.